Podejmowanie ważnych decyzji nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy każda opcja może popchnąć nasze życie w zupełnie innym kierunku. Na szczęście jest kilka trików, które ułatwią Ci ten proces. Zobacz jak podejmować trudne decyzje, by były bardziej trafione?

Przemyśl sprawę wcześniej

Nie warto zostawiać decyzji na ostatnią chwilę. Stres nie jest dobrym doradcą. Im dłużej zwlekasz z wyborem, tym większa szansa na to, że emocje zaczną brać górę i Twój osąd nie będzie miał wiele wspólnego z racjonalnością.

A więc jak podejmować trudne decyzje? Jeżeli wiesz, że czeka Cię ważny wybór (np. decyzja dotycząca kierunku studiów, ścieżki kariery, zakupu mieszkania), wskaż sobie deadline, w którym zobowiążesz się przed samym sobą do podjęcia mocnej, trwałej decyzji. Zrób to na tyle wcześnie, byś był w stanie myśleć rozsądnie, bez zbędnych emocji. Kierunek studiów możesz wybrać już w połowie liceum, a z planowaniem kariery nie musisz czekać do obrony pracy magisterskiej.

Ogranicz liczbę opcji

Człowiek lepiej radzi sobie z podejmowaniem trudnych decyzji, gdy ma ograniczoną ilość opcji do wyboru. Dlatego staraj się odrzucać kolejne opcje i pozostawić jedynie te, które wydają Ci się najlepsze. Optymalnie powinny to być 2-3 pozycje. Nie jesteś w stanie przeanalizować opłacalności studiowania na każdym kierunku studiów. Dlatego wybierz te, które wydają Ci się najbardziej trafione i dokładnie zbadaj ograniczoną liczbę. Będziesz w stanie bardziej zagłębić się w temat, lepiej porównać poszczególne wybory i postawić na jedną z opcji na podstawie racjonalnych przesłanek.

Inteligencja emocjonalna

W psychologii funkcjonuje pojęcie inteligencji emocjonalnej (EQ). W odróżnieniu od IQ, dotyczy ona tego, jak skutecznie odczytujemy i reagujemy na emocje innych oraz jak radzimy sobie ze swoimi stanami emocjonalnymi. Podejmowanie trudnych decyzji zdecydowanie wymaga dużej inteligencji emocjonalnej, zwłaszcza, gdy nie masz wiele czasu na dokonanie wyboru.

Zastanów się dobrze nad tym, jakie emocje odczuwasz i jak wpływają one na decyzje, którą chcesz podjąć. Czy przypadkiem wybór nie jest oczywisty z racjonalnego punktu widzenia, ale strach przed nowością każe Ci szukać argumentów przeciw? Może są inne emocjonalne powody, które zaciemniają obraz sytuacji?

Ponadto weź emocje pod uwagę w „kalkulowaniu” opłacalności danej decyzji. Przypomnij sobie, czy podobne sytuacje nie miały już miejsca w Twoim życiu. Jak się wtedy czułeś? Czy chcesz to powtórzyć czy lepiej uniknąć takiej sytuacji? Spróbuj przewidzieć emocje, które się pojawią i pomyśl, czy w związku z nimi dana decyzja będzie właściwa.

Słuchaj innych

Nie jesteś zdany na siebie, gdy podejmujesz ważne decyzje. Nie musisz też wszystkiego wiedzieć najlepiej. Dobrze jest popytać znajomych, którzy mają większe doświadczenia, pogadać z rodziną lub stworzyć nowy wątek na forum albo w grupie na FB. Może się zdarzyć, że Twoi doradcy będą podzieleni – ale może przynajmniej zyskasz nowe argumenty, które przekonają Cię w jedną lub drugą stronę. Dowiesz się czegoś nowego o wybranym kierunku studiów czy dzielnicach, w których chcesz kupić mieszkanie.

A gdy zdecydowana większość podpowiadających będzie tego samego zdania to, cóż, najwyraźniej warto ich posłuchać. Jeżeli cała rodzina i wszyscy przyjaciele chcąc pomóc Ci w podjęciu trudnej decyzji np. sugerują, że dany model auta będzie najlepszy albo że nowa oferta pracy jest bardziej wartościowa od poprzedniej, prawdopodobnie tak właśnie jest. Z zewnątrz można często trzeźwiej ocenić sytuację. Osoby trzecie nie kierują się emocjami, które mogą przeszkodzić w podjęciu trudnej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here