Już trzeci miesiąc siedzisz na bezrobociu, a pracodawcy jakoś nie dzwonią ani nie piszą? A może właśnie kończysz studia i chcesz znaleźć swoje pierwsze miejsce zatrudnienia? Pytanie jak skutecznie szukać pracy? Poniżej kilka podpowiedzi dla aktualnych i przyszłych bezrobotnych.

Szukanie pracy to praca bezrobotnego

Po pierwsze samoorganizacja. Gdy jesteś na bezrobociu to szukanie pracy powinno być Twoją pracą. Nie jest to zajęcie łatwe. Często jest mozolne i męczące. Ale potraktuj je jak etat. Zaplanuj szukanie na osiem godzin w każdy dzień roboczy. W weekend możesz sobie odpocząć. Najlepiej ruszyć z szukaniem możliwie szybko, ponieważ bezrobocie potrafi bardzo rozleniwić, a wtedy trudno podjąć wysiłek. Jeżeli straciłeś pracę, zrób sobie 1-2 dni wolnego i bierz się za szukanie. Gdy skończyłeś studia, udaj się na zasłużone wakacje i bierz się za poszukiwania po powrocie. Ale nie zwlekaj niepotrzebnie, bo bardzo łatwo jest popaść w letarg.

Działaj systematycznie i w sposób dobrze zorganizowany. Aby skutecznie szukać pracy musisz dotrzeć do wszystkich miejsc, w których są wartościowe ogłoszenia. Wykorzystaj każdą dostępną metodę.

Gdzie szukać pracy?

Najważniejszym źródłem ogłoszeń o pracę jest dzisiaj internet. W sieci jest wiele miejsc rojących się od dobrych ogłoszeń:

  • Portale ogłoszeniowe – lokalne portale z ogłoszeniami na każdy temat zbierają również oferty pracy. Warto zajrzeć na OLX, Gumtree i strony z domeną lokalną. Poszukaj witryn z ogłoszeniami dla Twojego miasta.
  • Portale z ogłoszeniami o pracę – nie brak dużych serwisów skupiających się jedynie na ogłoszeniach o pracę. Niektóre z nich pozwalają na stworzenie CV w ramach portalu, które następnie można łatwo przesłać do pracodawcy. Zaletą takich portali jest też to, że możesz dostać newsletter na maila z nowymi ogłoszeniami dopasowanymi do Ciebie.
  • Strony oficjalne firm – jak skutecznie szukać pracy w konkretnym serwisie, korporacji czy sieci sklepów? Zajrzyj na stronę oficjalną Twojej wymarzonej firmy. Wiele przedsiębiorstw publikuje informacje o aktualnych wakatach na własnych witrynach w zakładce „kariera” albo „praca”.
  • LinkedIn – warto stworzyć i aktualizować swoje konto w tym serwisie. Często zaglądają do niego pracownicy firm i działów HR. Konto w LinkedIn może sprawić, że praca znajdzie Cię sama. Być może zadzwoni też do Ciebie HR-owiec, gdy już znajdziesz zatrudnienie i zaoferuje lepszą posadę.
  • Grupy na FB – zapisz się do grup związanych z poszukiwaniem pracy albo z branżą, w której chcesz działać. Wielu pracodawców publikuje swoje ogłoszenia również na portalach społecznościowych.

Do tego oczywiście warto skorzystać z klasycznych metod, które dominowały przez rozwojem internetu. Wybierz się do agencji pośrednictwa, wypełnił formularz i czekaj na oferty. Nie zapomnij też odwiedzić urzędu pracy. A jeśli jesteś studentem, sprawdź czy Twoja uczelnia prowadzi biuro karier pomagające w znalezieniu zatrudnienia. Obejrzyj też ogłoszenia w gablotach informacyjnych.

Stwórz dopasowane CV i list motywacyjny

Samo wynajdowanie ogłoszeń to tylko połowa odpowiedzi na pytanie o to, jak skutecznie szukać pracy. Równie istotne jest to, co zrobisz po wyszukaniu interesującej Cię oferty. A dokładniej: zadbaj o wysłanie estetycznego, dobrze przygotowanego i dopasowanego CV. A jeśli pracodawca tego wymaga, dodaj również list motywacyjny – również odpowiednio zredagowany. Jeżeli sam masz problemy z ortografią czy gramatyką, poproś o pomoc kogoś lepiej posługującego się słowem pisanym.

Postaraj się, by CV i LM odpowiadały na oczekiwania pracodawcy. Błędem jest wrzucanie do CV wszystkich stanowisk pracy na zasadzie „im więcej tym lepiej”. Jeżeli pracowałeś w pięciu sklepach, czterech pubach, szatni i restauracji, a teraz chcesz znaleźć pracę w księgowości, to dodawanie tych wszystkich pozycji nie ma sensu. Aby łatwiej zyskać przychylność pracodawcy, wpisz do CV i LM te miejsca pracy, zdobyte certyfikaty i odbyte staże, które mają związek z Twoim potencjalnym nowym zawodem.

Co jeszcze zrobić, by skutecznie szukać pracy? Jeżeli bardzo zależy Ci na konkretnym wakacie, możesz spróbować wysłać dodatkowego maila z prośbą o odpowiedź na Twoją ofertę. W 90% przypadków nic to nie da, ale możliwe, że trafisz na rekrutera, który doceni fakt, że zależy Ci na tej posadzie bardziej niż innym kandydatom. A napisanie dodatkowego maila to tylko chwila.

Przed wysłaniem CV i ewentualnego listu, dokładnie zapoznaj się z treścią ogłoszenia. Sprawdź jakie pracodawca ma wymagania i postaraj się jak najlepiej na nie odpowiedzieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here