Chcesz zacząć pomnażać środki zalegające na koncie? W takim razie zapoznaj się z trzema zaleceniami dotyczącymi inwestowania dla początkujących, o których powinien pamiętać każdy niedoświadczony inwestor.

Inwestuj bezpiecznie

Jeżeli oglądałeś produkcje kinowe o inwestowaniu na giełdzie, mogłeś najpewniej obserwować rozwrzeszczanych kolesi rzucających określeniami powszechnie uznanymi za obraźliwe, którzy podejmowali ryzykowne decyzje i z euforią zgarniali wysoki profit. Taka sytuacja jest możliwa, ale należy raczej do rzadkości. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest podejmowanie rozsądnych i bezpiecznych decyzji bez zbędnych emocji. Zwłaszcza, gdy nie jesteś jeszcze bogaczem mogącym stracić lekką ręką dużą kwotę.

Zasadą numer jeden inwestowania dla początkujących jest bezpieczeństwo finansowe. Nie ryzykuj majątkiem, którego potrzebujesz. Zagwarantuj sobie „poduszkę finansową”, która pozwoli na dalsze bezproblemowe funkcjonowanie na tym samym poziomie, nawet w przypadku utraty całego zainwestowanego kapitału.

Jakie pieniądze możesz zainwestować? Na przykład takie, które odkładasz od kilku lat na konto oszczędnościowe. Nie inwestuj jednak całymi oszczędnościami. Jeżeli udało Ci się odłożyć 20 000 zł, połowę tej kwoty spróbuj pomnażać poprzez inwestowanie, a drugą połowę zostaw na lokacie, by mieć wentyl bezpieczeństwa na czarną godzinę.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Gdy już masz kwotę, którą możesz bezpiecznie inwestować, czas podjąć decyzję o ulokowaniu środków. Wybierzesz fundusze inwestycyjne, waluty, akcje czy kryptowaluty? Możliwości jest wiele i warto zapoznać się różnymi rodzajami inwestowania. Dlaczego?

Inwestowanie dla początkujących często oznacza władanie całej kwoty w jeden rodzaj aktywów. Tymczasem o wiele skuteczniejszym rozwiązaniem jest zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Co to oznacza w praktyce? To, że powinieneś część środków odłożyć np. na bezpieczną lokatę, część zainwestować w mniej i bardziej ryzykowne fundusze oraz akcje. Stawiaj na różne poziomy ryzyka i instrumenty, które nie są ze sobą bezpośrednio powiązane, tak, by nie reagowały jednakowo na te same trendy. Dywersyfikacja oznacza, że Twoje środki będą rozproszone i ewentualna strata na jednej inwestycji nie będzie oznaczać ujemnego wyniku całego portfela.

Działaj z głową

Ostatni akapit również będzie związany z rozsądkiem. To nie przypadek – inwestowanie dla początkujących i dla zaawansowanych wymaga sporej dawki chłodnego rozumowania i dobrego planowania. Być może w przypadku inwestora amatora rozsądek jest nawet ważniejszy, ponieważ istnieje duże ryzyko popełnienia błędów wynikających z niewiedzy i braku doświadczenia.

Jak więc działać z głową na giełdzie, w funduszach czy nawet na rynkach walutowych? Przede wszystkim staraj się na początku zdobyć jak największą wiedzę – zwłaszcza, gdy masz zamiar zdecydować się na bardziej ryzykowną inwestycję. Im więcej wiesz i rozumiesz, tym większa szansa, że wydasz pieniądze właściwie i wycofasz je w odpowiednim momencie – lub przeciwnie, przeczekasz gorszy moment, by zyskać w dłuższej perspektywie.

Kolejny sposób na inwestowanie z głową? Podążaj za bardziej wprawnymi inwestorami. Działaj zawsze zgodnie z trendem lub śledź poczynania profesjonalistów i naśladuj ich. Dzięki temu szansa, że inwestycja będzie zyskowna jest znacznie wyższa.

Pamiętaj też, że emocje nigdy nie sprzyjają podejmowaniu rozsądnych decyzji. Wśród porad dotyczących inwestowania dla początkujących z pewnością musi się znaleźć również informacja o błędzie, który popełnia wielu inwestorów. O czym mowa? O tym, że w euforii łatwo wrzucić wszystkie pieniądze na jedną kartę oraz trudno się wycofać, gdy zyski zaczynają topnieć. Jak opanować emocje? Określ konkretne wartości, po przekroczeniu których zainwestujesz lub wycofasz środki i konsekwentnie trzymaj się swoich pierwotnych założeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here