Każdy, kto pracuje w księgowości, doskonale wie, jak ważne jest dysponowanie dobrym programem księgowym, umożliwiającym łatwe i szybkie wystawianie faktur. Od pewnego czasu wiadomo także, że ręczne wystawianie faktur odejdzie do lamusa, ponieważ wraz z nowym rokiem, zaczną obowiązywać nowe ustalenia. Jakie i co to oznacza dla księgowych? Sprawdziliśmy.

Zmiany, jakie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, na pewno przyniosą rewolucję podatkową w Polsce. Oznaczają one bowiem koniec ery papierowej w księgowości – wszystkie spółki prawa handlowego, osoby fizyczne, czy spółki cywilne będą musiały prowadzić ewidencje księgową – elektronicznie. Obligatoryjnie podmioty będą także zobligowane do przesyłania różnych informacji, wymaganych przez Urząd Skarbowy. Spadnie na nie ponadto obowiązek generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (w skrócie JPK).

Jakie zmiany czekają księgowych?

Każdy księgowy będzie musiał posiadać swój własny podpis elektroniczny, ponieważ Ministerstwo Finansów nie udostępni aplikacji do wysyłania zaszyfrowanych plików. Ponadto, niemożliwe już będzie również podpisywanie danymi autoryzacyjnymi. Księgowemu przyda się również odpowiedni program do faktur – taki, który stworzy JPK na podstawie księgi rachunkowej, ewidencji przychodów, wyciągów bankowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, magazynu, czy faktury VAT. Dlatego już dziś księgowy powinien znaleźć dobry sposób na szybkie fakturowanie. Należy zaznaczyć, że każde biuro rachunkowe powinno mieć dobry program, posiadający możliwość archiwizacji danych, ponieważ Jednolity Plik Kontrolny, na potrzeby Urzędów Skarbowych musi być przechowywany elektronicznie przez 5 lat w sposób bezpieczny.

Ostatni dzwonek

Do nowego roku zostało niewiele czasu, dlatego wszyscy, którzy zajmują się księgowością i są przyzwyczajeni do systemu papierowego, powinni zatroszczyć się o nabycie systemu elektronicznego. Wielu producentów stara się ułatwić sprawę, przygotowując łatwy w korzystaniu program faktura 2018. Błędy i nieprawidłowe wystawianie faktur VAT nie są już zmartwieniem – inteligentne programy, stworzone przez producentów z myślą o ich użytkownikach, to sposób na bezbłędne i szybkie wystawianie faktur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here