Jeżeli chcesz pracować jako freelancer, Twoim podstawowym narzędziem pracy będzie komputer. Pytanie na jaki sprzęt powinieneś postawić? Jaki komputer dla freelancera będzie najlepszym wyborem?

Oczywiście odpowiedź musi być uzależniona od typu zleceń, które wykonujesz i stylu Twojej pracy. Poniżej kilka wskazówek, które mogą Ci ułatwić wybór.

Jaka wielkość ekranu?

Na samym starcie musisz się zastanowić nad wielkością ekranu. Od niej zależy rozmiar całego urządzenia, więc także mobilność sprzętu. Innymi słowy na początku odpowiedz sobie na pytanie:

  • Czy masz zamiar często spotykać się z klientami i czy będziesz wtedy potrzebował komputera do pokazania projektów lub przykładowych prac?
  • Czy masz zamiar podróżować albo pracować regularnie w kafejkach, biurach coworkingowych czy restauracjach?
  • Czy charakter Twojej pracy wymaga korzystania z dużej przestrzeni roboczej na pulpicie?

Zależnie od tych kwestii odpowiedź na pytanie o to jaki komputer dla freelancera wybrać będzie się kształtowała trochę inaczej. Jeżeli masz zamiar dużo się ruszać i często spotykać z klientami, najlepszym wyborem będzie laptop o wielkości ekranu nie większej niż 15,6”. Duże, siedemnastocalowe stacje robocze są zdecydowanie cięższe i niezbyt wygodne podczas przenoszenia. Nie mówiąc już o możliwości rozstawienia na małym stoliku w kafejce.

Możesz też przemyśleć zakup netbooka na potrzeby spotkań z klientami lub sporadycznej pracy w terenie. Mowa o niewielkich laptopach o przekątnej ekranu 11-13”. To bardzo wygodne urządzenie podczas transportu. Niestety nie pozwoli ono na komfortowe wykonywanie obowiązków na co dzień. Na małym ekranie po prostu niewygodnie się pracuje przez kilka godzin – niezależnie od tego, jakie zajęcie wykonujesz. Wówczas warto przemyśleć zestaw – komputer stacjonarny do biura plus netbook na spotkania z klientami lub do podróży.

Jaki typ ekranu?

Oprócz rozmiaru, warto się też zastanowić nad innymi parametrami wyświetlacza. Jaki komputer dla freelancera będzie odpowiedni? Na pewno taki, który jest wyposażony w ekran z powłoką antyrefleksyjną. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie wykonywać zlecenia, niezależnie od ilości światła w pomieszczeniu i ustawienia komputera względem okna czy słońca. Ekrany anti-glare sprawiają, że nie ma „efektu lustra”. Widzisz wyświetlany obraz, a nie swoją twarz i to co jest za Tobą – nawet na czarnym ekranie.

Ponadto w większości wypadków sprawdzi się matryca IPS. To rozwiązanie, które pozwala na równomierne odzwierciedlanie barw, niemal niezależnie od kąta patrzenia na monitor. Innymi słowy, cały czas będziesz dobrze widzieć cały ekran, nawet gdy zmienisz pozycję na krześle czy ustawisz monitor przodem do klienta podczas prezentacji. W matrycach starszego typu, czyli TN, spojrzenie na wyświetlacz pod kątem skutkuje zanikaniem kolorów, utratą kontrastu i innymi „efektami specjalnymi”. Niemniej, monitor TN może okazać się wystarczający np. w pracy programisty lub pisarza, o ile mniejsza wygoda pracy Ci nie przeszkadza. Natomiast IPS będzie niezbędny dla grafika czy projektanta stron www.

Jak szybki komputer kupić?

Jaki komputer dla freelancera kupić, jeżeli chodzi o wydajność? To temat rzeka, zwłaszcza, że grafik czy projektant CAD będzie potrzebował dużo mocniejszego procesora i większej ilości RAM-u niż copywriter czy menadżer social media. Ci pierwsi powinni sięgać po komputery z najwyższej półki pod kątem mocy obliczeniowej. Najlepiej, by na pokładzie znajdował się procesor minimum Intel Core i7. Mniej wymagający użytkownicy mogą zadowolić się już serią i3.

Niemniej, ogromne znaczenie ma też generacja procesora oraz ewentualna energooszczędność (np. oznaczenie „U” na końcu nazwy procesora sygnalizuje, że jednostka jest mniej wydajna, za to „pożera” mniej energii). Rozwiązanie? Przed zakupem dokładnie sprawdź testy wydajności, jeśli potrzebujesz mocnego sprzętu. Najlepiej, by testy dotyczyły sposobu użytkowania, który Cię interesuje. Model wydajny w grach czy pracy na kilku aplikacjach naraz niekoniecznie musi się sprawdzić akurat w Twoim programie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here