Socjologowie zauważają, że pokolenie, które weszło na rynek pracy w drugiej dekadzie trzeciego wieku jest bardziej skłonne do niezależnych działań. Objawia się to m.in. dużym wzrostem ilości freelancerów. Wielu ludzi woli łapać zlecenia i działać na własną rękę niż pracować pod grafik od ósmej do szesnastej. Ale czy faktycznie warto pracować jako freelancer? Jakie są mocne i słabe strony takiej formy zarobkowania?

Zalety pracy jako freelancer

Na początek plusy. Najwięcej osób czuje pociąg do pracy jako wolny strzelec z powodu swobody, jaką daje taki styl zarabiania. Jako freelancer jesteś całkowicie niezależny. Nikt nigdy nie będzie nad Tobą stał i groził zwolnieniem. Nie musisz też użerać się z godzinami pracy wyznaczonymi przez szefostwo. Po prostu działasz tak jak lubisz i tak, jak Ci się podoba. Raz możesz pracować cztery godziny, a następnego dnia dziesięć. W poniedziałek siedzisz w mieszkaniu, a we wtorek idziesz do kafejki albo na coworking. To tylko Twoja decyzja.

Od Ciebie zależy również zarobek. Jeżeli uznasz, że potrzebujesz więcej pieniędzy, nie musisz prosić szefa o podwyżkę. Po prostu szukasz dodatkowych zleceń i pracujesz więcej, by na konto wpłynęły dodatkowe środki.

Możesz też podróżować! I to jest kolejna kluczowa kwestia dla osób zastanawiających się czy warto pracować jako freelancer. Jeśli tylko utrzymujesz względną płynność finansową i masz mobilny internet (a kto dziś nie ma…), nic nie stoi na przeszkodzie, byś jutro usiadł do pracy w paryskim hotelu, a za tydzień w londyńskiej kafejce.

A może właśnie potrzebujesz pracy, która pozwoli Ci na pozostanie w mieszkaniu, by opiekować się dzieckiem, chorą osobą albo samym gospodarstwem domowym? Praca jako freelancer zdecydowanie temu sprzyja. Wielu freelancerów to ojcowie i mamy wychowujący dzieci.

Dla jeszcze warto pracować jako freelancer? Dla osób nieprzepadających za presją korporacji, ogromną zaletą będzie minimalny stres. To kwestia konkretnego zawodu, wagi zleceń i deadline’ów, na jakie umówisz się z klientami, ale zazwyczaj freelance nie generuje presji znanej z korporacji.

A jeśli nawet poczujesz się przemęczony, cóż, może czas na urlop? Weź tak długi odpoczynek, jak tylko chcesz i udaj się na niego w dowolnym czasie. Wymaga to tylko odpowiedniego ułożenia zleceń.

Wady pracy jako freelancer

Aby nie było zbyt różowo, przejdźmy do negatywnej części odpowiedzi na pytanie czy warto pracować jako freelancer? Do największych minusów, zwłaszcza na początku działalności, należy na pewno całkowity brak stabilizacji. Nie masz wprawdzie wyznaczonych godzin pracy, ale nie masz też gwarantowanej wypłaty. Sam musisz zadbać o znalezienie klientów, a część z nich w dodatku miewa problemy z uiszczeniem opłaty w umówionym terminie. Co więcej, trudno jest też ustalić sobie „optymalną” ilość zleceń. Z jednej strony, klientów musisz pozyskiwać przez cały czas, by nie zabrakło pracy po wykonaniu aktualnych zadań. Z drugiej strony, możesz łatwo „przedobrzyć” z szukaniem i weźmiesz na swoje barki nadmiar pracy. Inny słowy: zleceń jest zazwyczaj albo za dużo, albo za mało.

Nieco ułatwione zadanie mają pod tym względem osoby, które są w stanie zignorować jednego czy dwóch klientów. Ale jeśli chcesz działać rzetelnie (co zdecydowanie polecamy) i po prostu nie potrafisz wykonać zlecenia byle jak – nastaw się na to, że czasem będzie czekać na Ciebie ogromna ilość pracy.

Czas poświęcony na szukanie zleceń również jest ważnym elementem odpowiedzi na pytanie czy warto pracować jako freelancer. Wszelkie działania marketingowe czy zwykłe przeglądanie ogłoszeń trzeba wkalkulować w czas pracy, za który niestety nikt Ci bezpośrednio nie zapłaci.

A skoro o pieniądzach mowa, to nie możesz zapomnieć o kosztach prowadzenia działalności. Najlepiej, by freelancer prowadził jednoosobową działalność i był w stanie wystawiać faktury. Wówczas znacznie łatwiej o klientów.

Do minusów w porównaniu z zatrudnieniem w korporacji można doliczyć także brak środowiska pracy. To prawda, że nie musisz się z nikim „użerać”, ale jednocześnie nie poznajesz też nowych ludzi, którzy pomogli by Ci się rozwinąć albo po prostu okazali się w przyszłości dobrymi przyjaciółmi. Brak korpo to też brak typowych benefitów, takich jak karty zniżkowe, wyjazdy integracyjne czy pakiety zdrowotne.

Odpowiadając sobie na pytanie, czy warto pracować jako freelancer musisz także zastanowić się czy jesteś człowiekiem zdyscyplinowanym. Minimum samozaparcia jest niezbędne, by pracować bez poganiającego Cię szefa.

Podsumowanie

Czy warto pracować jako freelancer? Cóż, na pewno warto spróbować. Przed podjęciem decyzji jednak powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie powyższe wady i zalety oraz zastanowić się, które z nich mają dla Ciebie największe znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here