Gdy wreszcie nadchodzi upragniony urlop, masz nadzieję, że wypoczniesz tak bardzo, jak to tylko możliwe. Ale jak efektywnie wypoczywać w wakacje, by jednocześnie nie stresować się pracą ani tym… czy faktycznie wypoczywasz dość skutecznie? Poniżej kilka punktów, o których warto pamiętać w trakcie przygotowań do urlopowego relaksu.

Nie podążaj za stresem

Gdy rozpoczynasz urlop, trudno od razu się rozluźnić i skupić myśli na czymś innym niż praca. Stres powoduje, że masz ochotę nadal myśleć o tym, co powinieneś zrobić, z kim pogadać, jak będzie ocenione wykonane przez Ciebie zadanie… Nie podążaj za tymi myślami. Pamiętaj, że im mniej będziesz się skupiać na obowiązkach zawodowych, tym Twój umysł efektywniej wypocznie.

Odpuść sobie również wszystkie dodatkowe czynności związane z pracą. Urlop to nie jest dobry czas na douczanie się czy nadrabianie zawodowych zaległości. Po prostu przestań myśleć o pracy, skup się na wakacjach, a zobaczysz, że po kilku godzinach wypoczynku Twój umysł i ciało będą o wiele bardziej zrelaksowane.

Zaplanuj efektywny urlop

Jak efektywnie wypoczywać w wakacje? Na pewno nie myśląc o tym, że po powrocie do biura będziesz mieć na głowie superważny projekt czy kryzysową sytuację do rozwiązania. Aby ułatwić sobie relaks, postaraj się zaplanować urlop tak, by najważniejsze obowiązki mieć z głowy przed wypoczynkiem.

Planowanie przyda się również podczas samego urlopu. Większość ludzi czuje się bezpieczniej, gdy wie, co będzie robić w następnych dniach i godzinach. Bez niepotrzebnych niespodzianek. Oczywiście kluczowe jest tutaj planowanie. Pierwszego dnia urlopu (albo jeszcze w weekend przed wakacjami) usiądź i stwórz harmonogram kolejnych dni. Planowanie również odciąży umysł i zagwarantuje, że dobrze wykorzystasz ten czas.

Tylko nie ustawiaj kolejnych pozycji w grafiku zbyt ciasno! Nie o to chodzi, żeby pędzić na wycieczce rowerowej po parku, bo na popołudnie zaplanowałeś karaoke, a wieczorem wyjazd do Pragi. Slow life to zdecydowanie lepszy pomysł na wakacje.

Jak najdalej od komputera

Codziennie pracujesz przy komputerze? W takim razie w trakcie urlopu unikaj sprzętu komputerowego jak ognia. Pozwól, by Twoje ciało odpoczęło od pozycji siedzącej, a oczy odzwyczaiły się od ciągłego wgapiania w ekran. Jak efektywnie wypocząć w wakacje, gdy jesteś pracownikiem biurowym? Im więcej ruchu i pobytu na świeżym powietrzu, tym lepiej!

A może nie wyobrażasz sobie, by spędzić urlop bez grania w ulubione gry? Wobec tego postaraj się zaplanować czas grania, na maksimum 2-3 godziny dziennie. Zobaczysz, że aktywny wypoczynek znacznie skuteczniej Cię odpręży niż gry komputerowe.

Kwestie praktyczne

Urlop będzie bardziej udany, gdy zadbasz o wszystkie kwestie formalne i nie pozwolisz, by niepotrzebne błędy stały się źródłem stresu. O czym mowa? Aby efektywnie wypocząć w wakacje w pierwszej kolejności spakuj dokumenty w trakcie wyjazdu, by mieć gwarancje, że nie zapomnisz ich zabrać. Nawet największy stoik może stracić nerwy przez zgubiony paszport.

Nie zapomnij też o odpowiednim skonfigurowaniu maila przed wybyciem z biura. Ustaw autorespondera w taki sposób, by wysyłał klientom informacje o Twoim urlopie jako odpowiedź na przysyłane maile. Wskaż w nim pracownika, do którego mogą się zgłosić klienci w pilnych sprawach. Firmową skrzynkę najlepiej wyłączyć na telefonie i nie zaglądać do niej na komputerze. Jeżeli pracodawca wymaga od Ciebie byś był dostępny pod telefonem, pamiętaj, że nie musisz pilnować firmowego smartfona dwadzieścia cztery godziny na dobę. Wyznacz sobie godzinę rano lub wieczorem. W tym czasie sprawdzisz, czy są nowe połączenia, a jeżeli nic nie będzie odłożysz telefon na kolejną dobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here