Chcesz dostać więcej pieniędzy za wykonywane obowiązki zawodowe? Oczywiście, że tak. Pytanie, czy nadszedł już właściwy czas, by Twoja pensja mogła wzrosnąć? O ile większych pieniędzy powinieneś oczekiwać? Jak rozmawiać z szefem? Słowem: jak prosić o podwyżkę?
Kiedy iść negocjować płacę?
Na początku warto się zastanowić, jaki moment będzie odpowiedni na to, by podjąć negocjacje dotyczące Twojej płacy. Na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest prośba o większą wypłatę, gdy firma notuje straty albo przeżywa większy kryzys. Jeśli chcesz prosić o podwyżkę, poczekaj na okres, w którym przedsiębiorstwo będzie sobie dobrze radzić. Wiele firm chwali się dobrymi wynikami – publikowanie danych o sukcesach to dobry wyznacznik, tego, że podwyżka jest możliwa.
Tym lepiej, gdy to Twoja praca w wymierny sposób przyczyniła się do osiągnięć firmy. Wówczas masz po swojej stronie bardzo mocny argument za tym, że podwyżka Ci się należy.
Dlaczego zasługujesz na podwyżkę?
Jak prosić o podwyżkę? Na pewno nie ze łzami w oczach. „Proszenie” jest słowem, które przyjęło się w kontekście rozmów o wyższej płacy, ale tak naprawdę lepiej byłoby mówić negocjacjach. Bo też taki jest cel Twojej rozmowy! Przedstawienie argumentów, wysłuchanie drugiej strony, ustalenie punktów, w których się zgadzacie, zakończenie w momencie, w którym obie strony będą usatysfakcjonowane. Cóż to jest, jeśli nie negocjacje?
A skoro chcesz negocjować, to musisz być dobrze przygotowany. Powinieneś mieć mocne argumenty. Zastanów się nad tym, jak ważny jesteś dla firmy i jak radziłaby sobie ona bez Ciebie. Czy jesteś tylko jednym z wielu szeregowych pracowników, których można wymienić jak trybiki w maszynie? Czy może brakuje na rynku pracy osób takich jak Ty? Masz duże doświadczenie i kwalifikacje? Im trudniej Cię zastąpić, tym większa szansa, że wynegocjujesz dobrą stawkę!
Co jeszcze może być mocnym argumentem podczas negocjowania wyższej płacy? Przede wszystkim zwiększenie Twoich obowiązków. Czasem w firmach ma miejsce tzw. awans poziomy, czyli np. dodanie jeszcze jednego zespołu pod skrzydła team leadera, który nie ma z tego powodu żadnych korzyści finansowych. Jeżeli popracujesz tak 2-3 miesiące i dobrze sobie poradzisz, wykorzystaj większą ilość pracy jako powód do tego, by podnieść Ci pensje.
Argumenty popierające Twoją prośbę o podwyżkę powinny dotyczyć Twoich kompetencji, obowiązków i wpływu na sukcesy firmy. Unikaj rozmowy w oparciu o trudną sytuację finansową czy rodzinną. Takie argumenty to ostateczność.
Jak określić wysokość podwyżki?
Przed trudną rozmową z szefostwem warto się jeszcze zastanowić, na jaką podwyżkę możesz liczyć. Z reguły trudno jest wynegocjować podniesienie płacy o więcej niż 10%. Niemniej, możesz zacząć od wysokiego pułapu, by zostawić sobie trochę miejsca na negocjacje. To niemal pewne, że szef przyjmie Twoją propozycję jako punkt wyjściowy do „targowania się”, więc tym bardziej warto zawyżyć nieco oczekiwania. Ale bez przesady! Jeżeli zażądasz podwojenia pensji, tylko się ośmieszysz.
Aby określić sumę i zdobyć dodatkowy argument, spróbuj znaleźć informacje dotyczące średnich zarobków na Twoim stanowisku w tym regionie.
„Firmy na to nie stać”
Często zdarza się, że pracownik przez miesiąc zastanawia się jak prosić o podwyżkę, tylko po to, by podczas rozmowy natychmiast usłyszeć, że firmy na to nie stać.
Są dwie opcje: albo faktycznie przedsiębiorstwo nie ma pieniędzy, albo jest to wygodny sposób szefa na zbycie podobnych pytań. Jeżeli podejrzewasz drugą możliwość, a w dodatku spotykasz się z ordynarnym zachowaniem i czujesz, że płaca jest zdecydowanie za niska, postaraj się znaleźć zatrudnienie u konkurencji. Nie rzucaj od razu swojego aktualnego miejsca pracy. Gdy uda Ci się przejść proces rekrutacji w innej firmie, być może będzie się opłacało wrócić do negocjacji z aktualnym szefem. Jeżeli nie będzie miał Ci nic do zaoferowania, przyjdzie czas na pożegnanie. Możliwe jednak, że groźba Twojego odejścia skończy się tym, że pieniądze na podwyżkę jednak się znajdą.