praca

Chyba każdy miał kiedyś styczność z domokrążcą, który próbuje sprzedać superodkurzacz albo niezawodny, jedyny w swoim rodzaju masażer do ciała. Taka osoba łatwo się nie poddaje i nie da się wyrzucić. Niektórzy mają wręcz szatańskie zdolności i sprzedaliby klientowi jego własny samochód po raz drugi. Z kimś takim kojarzy nam się zawód przedstawiciela handlowego. Jednak na przestrzeni lat, trochę się w tej kwestii zmieniło, a praca w sprzedaży jako handlowiec to nie tylko wciskanie ludziom odkurzaczy i ekspresów do kawy.

Obecnie przedstawiciel handlowy to jeden z najbardziej pożądanych pracowników, ale charakter jego pracy uległ zmianie. Teraz buduje się całe sieci sprzedaży, firmy inwestują ogromne pieniądze w swoich przedstawicieli, ich rozwój i dają im zasoby do pozyskiwania nowych klientów oraz pracowników im podlegających, byle tylko dotrzeć do jak największej liczby klientów. Powstają platformy sprzedażowe, szkolenia, kursy, specjalne wyjazdy, wszystko byle tylko zatrudniony handlowiec umiał sprzedać jak najwięcej, jak najszybciej i oczywiście jak najdrożej, dając klientowi poczucie, że robi interes życia.

Praca przedstawiciela handlowego

Zawód przedstawiciela handlowego to jednak nie tylko sprzedaż. To także cały ogrom innych mniej lub bardziej odpowiedzialnych zadań. Zalicza się do nich na przykład monitorowanie rynku i wszystkich rywalizujących ze sobą firm, przygotowywanie raportów, prezentacji multimedialnych na temat produktów czy organizowanie od a do z spotkań, na których prezentacje te są przedstawiane z zadbaniem o dobór idealnego miejsca, otoczenia i stworzeniem warunków, które pozwolą jak najszybciej przekonać klienta do zakupu, którego zapewne wcześniej nie planował, a na taką prezentację przyszedł z ciekawości.

Przedstawiciel handlowy predyspozycje

Praca w sprzedaży jako handlowiec to nie tylko obracanie się wśród klientów indywidualnych. Najwięcej zarabiają handlowcy, którzy współpracują z firmami. Takie umowy jednak wymagają ciągłego zaangażowania, zabiegania o klienta, przygotowywania i przedstawiania ofert promocyjnych, które zatrzymają właściciela firmy akurat przy naszym produkcie, a zniechęcą go do zerkania na ofertę konkurencji. Przedstawiciel handlowy, który jest swojego rodzaju opiekunem klienta, jest zobowiązany go odwiedzać co najmniej raz w miesiącu, dzwonić z dobrymi radami, dbać o dobrą ekspozycję sprzedawanego towaru, a przy tym pokierować klientem sprzedawcą w taki sposób, aby on też umiał sprzedać dalej oferowane produkty. Handlowiec dostarcza materiały promocyjne, standy, plakaty, ulotki, oferuje swoim klientom udział w szkoleniach, konferencjach, organizuje spotkania ze wszystkimi swoimi podopiecznymi z całego powiatu, województwa czy nawet kraju, aby mogli oni dzielić się spostrzeżeniami, wymieniać pomysłami i napędzać nawzajem do owocnej sprzedaży, wszystko to oczywiście w miłej atmosferze.

Zarobki przedstawiciela handlowego

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w dużej mierze zależy od niego. Bardzo motywujące jest to, że poza podstawowym wynagrodzeniem, które często jest niemałe i na dobrą sprawę już pozwala na wygodne życie, na współpracy z klientami może wyciągnąć kilku lub nawet kilkunastotysięczne premie. Oczywiście mowa tu już o wyjadaczach, którzy działają bezwzględnie i załapali się do pracy u naprawdę grubych ryb, które na reklamę i relacje z klientami przeznaczają miliony. Ale schodząc na ziemię i patrząc bardziej realnie (chociaż kto nam zabroni marzyć i dążyć do najambitniejszych celów?), każda premia motywuje, a zawód przedstawiciela handlowego jest na systemie premiowym oparty. Dlatego jest to zdecydowanie praca dla osób lubiących wyzwania i nagrody.

Niestety nie dla każdego jest praca w sprzedaży jako handlowiec. Trzeba mieć żyłkę do łatwego nawiązywania relacji, nie wahać się podejmowania ryzyka, mieć bardzo dużą pewność siebie i roztaczać wokół aurę, która odrobinę zawstydzi klienta, ale jednocześnie umieć połechtać jego ego, pochwalić i zmotywować. Bezwzględnie ważne jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, dlatego jeśli przedstawiciel podjeżdża dwudziestoletnim samochodem, lepiej niech zaparkuje go poza zasięgiem wzroku klienta. Kolejna sprawa to odpowiedni ubiór i nie zawsze wymagany jest formalny strój, należy go dostosować do sprzedawanego produktu, aby wzmocnić swoją pozycję i udowodnić, że sprzedaje się coś całym sobą. Dobry przedstawiciel handlowy wypije ze swoim klientem kawę, czasem posłucha o jego problemach, opowie o sobie. Wszystko po to, żeby zacieśnić więź z klientem. Trzeba być przygotowanym na dłuższe wyjazdy, czasem kilkudniowe. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy. Dobra organizacja pracy i czasu to cechy wzorowego przedstawiciela. Praca ta należy do odpowiedzialnych i wymagających, ale jednocześnie może być przyjemna i łatwa, jeśli tylko odpowiednio trafimy. Odłamami zawodu przedstawiciela handlowego są przedstawiciele medyczni i farmaceutyczni, od których wymaga się powiązania z medycznym światkiem, czyli najlepiej wyuczonych w zawodach medycznych. Warto się czasem trochę natrudzić, aby poznać tajemnicę, ile zarabia przedstawiciel handlowy szanowanej firmy z perspektywami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here