Rozmowa kwalifikacyjna to Twoja niepowtarzalna szansa na zdobycie wymarzonego stanowiska pracy. Taka świadomość może być nieco stresująca, dlatego wiele osób z góry zastanawia się, co robić, by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Poniżej prezentujemy kilka porad, które pozwolą Ci na pozostawienie po sobie jak najlepszego wrażenia.

Załóż koszulę na rozmowę o pracę

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? To jedno z najczęstszych pytań. A odpowiedź zależy od tego, do jakiej firmy idziesz i na jakie stanowisko masz zamiar aplikować. Jeżeli interesuje Cię wakacyjna posada telemarketera, nie musisz czynić jakiś szczególnych przygotowań. Wystarczy schludne ubranie codzienne. Oczywiście możesz też założyć koszulę. Zawsze lepiej „przegiąć” w stronę zbyt daleko idącej elegancji niż ubrać się zbyt casualowo.

Gdy masz zamiar starać się o stanowisko menadżerskie w banku albo firmie ubezpieczeniowej, odpowiednim ubiorem będzie garnitur. Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej pamiętaj o solidnym wypastowaniu butów i dobrze wyprasowanej koszuli.

Przypomnij sobie ważne informacje

Na niektórych stanowiskach wystarczy być otwartym na nowe znajomości i wyrazić chęć do nauki, by mieć wystarczające kwalifikacje. Ale pozytywne nastawienie z pewnością nie zagwarantuje Ci pracy back-end developera – tutaj liczy się to co wiesz i co umiesz. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej pamiętaj, by odświeżyć wszystkie kluczowe informacje, które mogą Ci się przydać podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Bardzo prawdopodobne, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej dostaniesz do wykonania próbne zadanie. Na pewno padnie też sporo pytań, których celem będzie sprawdzenie stanu Twojej wiedzy. Im pewniej i dokładniej udzielisz odpowiedzi, tym większa szansa, że niedługo zyskasz nowe stanowisko pracy.

Poznaj firmę, do której idziesz

Na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo często pada też pytanie dotyczące samej firmy, do której aplikujesz. Rekruter chce wiedzieć, jaka jest Twoja wiedza na temat marki i sposobu działania Twojego potencjalnego przyszłego pracodawcy. Nie zapomnij wcześniej zrobić małego researchu na temat firmy, do której się wybierasz. Zastanów się też, czy jesteś w stanie opisać to, czym przedsiębiorstwo się zajmuje. Na przykład, gdy chcesz zostać copywriterem w firmie zajmującą się pozycjonowaniem, oprócz samych umiejętności dobrego pisania, warto poznać chociaż podstawy pozycjonowania.

Uprzejmość zawsze się opłaca

Jesteś na co dzień towarzyski, miły dla ludzi i chętnie inicjujesz konwersację? A może wręcz przeciwnie – masz charakter aspołecznego introwertyka, który odzywa się jedynie, gdy nie ma innego wyjścia? W zdecydowanej większości stanowisk, pierwszy typ osoby ma nieco łatwiej – każdy woli się otaczać wesołymi, towarzyskimi ludźmi. Niemniej, jeśli masz tendencje aspołeczne, też możesz zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej – po prostu bądź uprzejmy i miły. Niewiele osób doceni sarkastyczne odzywki – nawet jeśli masz taki sposób żartowania. Na rozmowie kwalifikacyjnej warto przywdziać maskę miłej, otwartej osoby, nawet jeżeli na co dzień masz trochę inne podejście do ludzi. Warto być uprzejmym również podczas aplikacji na stanowisko, w którym główną rolę odgrywają twarde kompetencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here