Masz dość codziennej pracy od ósmej do szesnastej albo z góry narzuconego grafiku? W takim razie możesz zacząć pracować jako freelancer. W jaki sposób to zrobić? Poniżesz przedstawiamy odpowiedzi na dwa najważniejsze pytania: jak pozyskiwać klientów oraz jak rozwiązać formalne kwestie związane z zatrudnieniem.

Jak pozyskiwać klientów?

Gdy zastanawiasz się, jak pracować jako freelancer, najczęściej jest to równoznaczne z innym pytaniem: jak pozyskiwać klientów? Jest kilka dobrych odpowiedzi na to pytanie, a w różnych branżach mogą się sprawdzić trochę inne metody. Wiele zależy też od tego jaki ma być profil Twojej działalności: chcesz polować jedynie na dużych klientów i wykonywać jedno dobrze płatne zlecenie raz na tydzień czy interesuje Cię jak największa liczba zleceniodawców oferujących średnie stawki? Druga opcja z pewnością jest bezpieczniejsza na początek, zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynasz zarobkowanie na własną rękę i nie masz dużych oszczędności na czarna godzinę.

Niemniej, klientów możesz pozyskiwać takimi metodami:

  • Dodawaj ogłoszenia w najbardziej znanych serwisach – zarówno z lokalnymi ogłoszeniami, jak i na stronach o profilu profesjonalnym.
  • Dołącz do grup freelancerskich i branżowych na Facebooku – wielu klientów publikuje tam ogłoszenia. Nie zapomnij ustawić powiadomień w taki sposób, aby dostawać je przy każdym nowym poście (domyślnie to Facebook wybiera, czy wyświetlać powiadomienie). Wówczas niczego nie przegapisz.
  • Szukaj ogłoszeń pracodawców – jeżeli chcesz pracować jako freelancer, warto regularnie odwiedzać portale ogłoszeniowe. Pracodawcy szukają freelancerów do pracy zdalnej również w takich miejscach.

To metody dobre na początek, jak i nawet po kilku latach działalności. Niemniej, możesz też próbować rozwinąć biznes i np. założyć własną stronę, którą wypozycjonujesz w Google. Wówczas bardzo możliwe, że klienci będą pojawiać się „sami”.

A skoro o spontanicznym napływie zleceniodawców mowa, warto też wspomnieć o jakości pracy. Zadbaj o to, żeby Twoi klienci mieli powody do zadowolenia. Bądź rzetelny i terminowy. Oddawaj dopracowane dzieła. To dobry sposób, by zyskać nowych odbiorców, bo Twoi zadowoleni zleceniodawcy będą polecać Twoje usługi znajomym prowadzącym biznes.

Własna działalność czy zatrudnienie na umowy cywilno-prawne?

Kolejną kluczową kwestią jest forma zatrudnienia. Jak pracować jako freelancer od strony formalnej? Możliwości są zasadniczo dwie. Pierwsza z nich to własna działalność gospodarcza. Freelancerzy najczęściej zakładają Jednoosobowe Działalności Gospodarcze. To prosta i wygodna forma. Jeżeli nie masz zamiaru podzlecać pracy, to księgowość jesteś w stanie poprowadzić samemu.

Druga możliwość to podpisywanie z klientami umów cywilno-prawnych czyli o dzieło lub zlecenie. W takim wypadku nic nie musisz robić, a umowa może być przygotowana zarówno przez Ciebie, jak i księgowość zleceniodawcy. Twoim obowiązkiem będzie jedynie wystawienie rachunku do umowy.

Warto przy tym dobrze zbadać temat i zastanowić się, czy dana praca będzie pasować do charakterystyki umowy o dzieło, która jest najbardziej korzystna. Przy stałych, cyklicznych zleceniach może się okazać, że konieczne będzie podpisanie umowy zlecenie a nawet umowy o pracę.

Którą z tych form lepiej wybrać? Klienci z reguły chętniej nawiązują współpracę z JDG albo inną osobowością prawną, ponieważ jest to dla nich znacznie wygodniejsze. Po prostu razem ze zleceniem dostają od Ciebie fakturę i płacą. Żadnego sporządzania i podpisywania umów. Często w ogłoszeniach możesz znaleźć nawet zastrzeżenie, że zleceniodawca wymaga wystawiania faktur.

Jeżeli zastanawiasz się, jak pracować jako freelancer, możesz wziąć też pod uwagę inkubatory przedsiębiorczości. To organizacje, które zrzeszają firmy, zwane tu startupami. Wówczas działasz tak, jakbyś prowadził firmę, ale zamiast ZUS-u uiszczasz opłatę dla inkubatora, co jest korzystne finansowo. Plusem inkubatorów jest też to, że nie blokujesz sobie możliwości pracy na umowę o dzieło. Zachowujesz elastyczność. Jeżeli klient będzie wolał umowę, to podpiszesz umowę, a jak rozliczenie na fakturę, to wystawisz fakturę. Z kolei drobnym minusem jest fakt, że na fakturze nie będzie widać Twoich danych, tj. nazwiska ani nazwy firmy. Oficjalnie sprzedawcą usługi lub produktu jest inkubator, co wygląda trochę mniej profesjonalnie. Poza tym pieniądze trafiają najpierw na subkonto firmowe inkubatora. Dopiero stamtąd można je przelać na własne konto na podstawie rachunku dla inkubatora.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here