IPC - komputery do zarządzania procesami przemysłowymi

IPC (Industrial PC) to specjalistyczny komputer do zastosowań przemysłowych. Urządzenia tego typu są w stanie zapewnić najlepszą wydajność oraz zwiększoną wytrzymałość, dzięki czemu doskonale nadają się do pracy w specyficznych warunkach. Czym charakteryzują się komputery do zastosowań w przemyśle?

Komputer IPC

Obudowa komputera przemysłowego, a także obecne w nim rozwiązania technologiczne pozwalają na szerokie zastosowanie w warunkach przemysłowych. Urządzenia tego typu znacząco różnią się od modeli tradycyjnych, które na hali produkcyjnej lub w zakładzie fabrycznym nie byłyby w stanie zapewnić niezbędnych funkcjonalności i uległyby szybkiemu zniszczeniu.

Komputery IPC posiadają odpowiednią konstrukcję, które zwiększa ich odporność na negatywne działanie czynników zewnętrznych – np. zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę otoczenia. Atutem urządzeń przemysłowych są także podwyższone parametry użytkowe, zwiększona niezawodność oraz poprawiona szybkość pracy.

Zarządzanie procesami

Wszechstronne możliwości zastosowania komputerów IPC wynikają z możliwości wdrożenia odpowiedniego oprogramowania, pozwalającego na wygodne sterowanie i nadzorowanie pracy maszyn. Nowoczesne komputery przemysłowe służą do zarządzanie szeregu procesów produkcyjnych i logistycznych – mogą funkcjonować jako stanowiska operatorskie do obsługi całego systemu, a także kompleksowe narzędzia do przetwarzania, analizowania i aktywizowania danych.

W zależności od zapotrzebowania przedsiębiorców, najczęściej stosuje się urządzenia panelowe oraz rozbudowane systemy kasetowe. Występują również komputery przemysłowe jednopłtykowe – zbudowane z układu procesowego i graficznego, a także pamięci, elementów pomocniczych oraz interfejsów komunikacyjnych. Urządzenia te spotykane są zarówno w wersjach kompaktowych typu box, jak i w formie obudowanej – np. montowanej na szynie.

Zastosowanie w przemyśle

Od prawidłowego działania komputera przemysłowego uzależnione jest funkcjonowanie praktycznie całego zakładu. Wyłączenie sprzętu IPC z użytku może spowodować wiele utrudnień w bezproblemowym przebiegu prac, a w najgorszym razie wstrzymać procesy produkcyjne i przynieść przedsiębiorstwu szereg problemów.

Aby uniknąć ryzyka przestojów oraz związanych z nimi strat finansowych, konieczne jest wybranie urządzeń optymalnie dostosowanych do panujących na terenie zakładu warunków środowiskowych. Takie parametry zapewniają właśnie komputery przemysłowe IPC, które dodatkowo cechuje wyjątkowo niski stopień zużycia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here