Każdy, kto musiał kiedyś choć raz w życiu wysłać jakąś paczkę, znakomicie orientuje się, że to nie jest wcale taka tania opcja. Nawet kupując coś w Internecie zdarzały się przecież kuriozalne sytuacje, w których to więcej płaciliśmy za przesyłkę niż za zakupiony i oddany do wysyłki produkt. Dlatego też zdecydowanie warto przeczytać poniższy poradnik. Dzięki niemu unikniemy astronomicznych opłat za przesyłki międzynarodowe i krajowe.

Paczka idealna

Zanim przejdziemy do dalszych punktów, warto pokrótce wyobrazić sobie, jak wyglądałaby przesyłka idealna. Oczywiście nie byłaby droga – to rzecz absolutnie podstawowa. Ponadto musiałaby szybko dotrzeć do punktu docelowego i w żadnym bądź razie nie ulec po drodze nawet najmniejszemu zniszczeniu. Co więcej – dobrze by było, gdybyśmy nie musieli przemierzać ogromnych odległości czy stać w kolejkach, aby ją nadać albo odebrać. Warto jednak wspomnieć, że wszystkie powyższe cechy rzadko kiedy stanowią zalety jednej paczki. Dobrze jest zatem zdecydować, na czym w zasadzie nam najbardziej zależy.

Kurier a może poczta?

Przede wszystkim należy zadać sobie to pytanie – czy lepiej będzie wysłać naszą paczkę kurierem, czy też może przez pocztę? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Przede wszystkim bowiem zależy ona od tego, co też chcemy wysłać. Przy pewnych rodzajach przesyłek w zasadzie nie mamy się co zastanawiać – tu po prostu trzeba wybrać kuriera. Jakie to będą przesyłki?

Praca specjalnie dla kuriera

Przede wszystkim firmie kurierskiej lepiej jest zlecić wielkogabarytowe przesyłki. Wówczas mamy pewność, że dotrą one w nienaruszonym stanie. Podobnie zresztą wszelkie naprawdę wartościowe przesyłki – je też lepiej wysłać za pomocą sprawdzonej firmy kurierskiej. A jak sprawa wygląda z przesyłkami międzynarodowymi? One także wysyłane są najczęściej kurierem – to najtańsza i najszybsza opcja. A mówiąc o szybkości – kurierzy dysponują specjalnymi przesyłkami ekspresowymi, zatem jeśli zależy nam na naprawdę szybkiej dostawie, to lepiej jest zwrócić się o pomoc do firmy kurierskiej.

Kurier.. i co dalej, czyli o przygotowaniu paczki

No dobrze – wybraliśmy już kuriera i co dalej? Otóż musimy odpowiednio przygotować paczkę. Warto w tym miejscu szybko napomknąć, że wiedza, jak przygotować paczkę, przyda się także w przypadku wysyłki pocztą. A zatem – co należy zrobić? Na początek wybrać odpowiednią firmę. Odpowiednią, czyli taką która łączy w sobie dobrą cenę i korzystne warunki dostawy. Następnie trzeba zadbać o przedmiot, który oddajemy do wysyłki. Warto go owinąć w folię bąbelkową i włożyć do kartonu odpowiedniej wielkości, który następnie zakleimy. Pamiętajmy, aby nic nie pisać na kartonie! Trzeba także dokładnie określić, kiedy kurier ma odebrać od nas paczkę. Szanujmy przy tym jego pracę i swój czas i umawiajmy się na taki termin, w którym wymiana paczki przebiegnie bezproblemowo.

Zamówienie kuriera – jak wygląda?

Czy są jakieś specjalne informacje, które trzeba podać kurierowi? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim jest to oczywiście kraj nadawcy i odbiorcy oraz dane obydwu tych osób. To rzecz dość oczywista. Ponadto trzeba określić ilość przesyłek oraz ich wagę, wymiary. Często konieczne jest także podanie zawartości paczki, rodzaju opakowania oraz preferowanego transportu. Oczywiście potrzebne będą także daty odbioru paczki i jej dostawy.

Ubezpieczenie – zawsze warto!

Na koniec warto powiedzieć kilka słów o ubezpieczeniu paczki. Wiele osób nie decyduje się na ten krok, wychodząc z założenia, że przecież firma odpowiada za wszystko. Otóż nie do końca tak jest. Czasami w grę wchodzą zdarzenia losowe, a ponadto w przypadku cennych przedmiotów trudno może nam być uzyskać odszkodowanie. Warto jeszcze dodać, że czasem sami źle zapakujemy przedmiot. A czy ktoś z nas naprawdę chce utracić bez sensu cenną rzecz? Zdecydowanie zatem lepiej jest zadbać o dobre ubezpieczenie, szczególnie właśni w przypadku większych albo bardziej kosztownych przesyłek. Chęć wykupienia ubezpieczenia zgłaszamy wcześniej firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here