Warto mieć świadomość, że inwestowanie na giełdzie polega nie tylko na zakupie akcji spółek, ale również różnego rodzaju instrumentów pochodnych, takich jak np. kontrakty CFD. Czym one są? Na czym polega inwestowanie w kontrakty CFD? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są kontrakty CFD?
Kontrakty CFD (z ang. contract for difference) to instrumenty pochodne, które są kontraktami na różnice cenową. Zawierają je dwie strony, które w pewnym sensie zakładają się, czy cena instrumentu bazowego, na którym oparty jest kontrakt wzrośnie, czy spadnie. Warto bowiem mieć świadomość, że kontrakty CFD umożliwiają zarabianie zarówno na wzrostach, jak i spadkach wartości instrumentu bazowego. Istotny jest również fakt, że może mogą nim być nie tylko akcje, ale również indeksy giełdowe, waluty, surowce, ETF-y, czy nawet kryptowaluty.
W jaki sposób inwestować w kontrakty CFD?
Inwestowanie w kontrakty CFD wymaga posiadania rachunku inwestycyjnego, który zakłada się u brokera. Jego wybór jest niezwykle istotny, ponieważ przekłada się na możliwości inwestycyjne. Potwierdza to strona informacyjna brokera, który pozwala inwestować w przeszło 19 000 różnych kontraktów CFD. Posiadając rachunek inwestycyjny należy wybrać kontrakt oraz „zagrać” na jego wzrost lub spadek. Instrukcję w tym zakresie zawiera artykuł opisujący dokładnie mechanizm zarabiania na kontraktach CFD. Należy także pamiętać, że kontrakty CFD to instrumenty finansowe, które nie mają z góry określonego terminu zapadalności, co powoduje, że inwestor może zamknąć daną pozycję w dowolnym momencie.
Inwestowanie w kontrakty CFD, a ryzyko
Należy zdawać sobie sprawę, że inwestowanie w kontrakty CFD wiąże się z ryzykiem, co oznacza, że inwestor może zarówno uzyskać zysk, jak i ponieść stratę. Szczególnie ostrożnym należy być przy korzystaniu z dźwigni finansowej, która umożliwia otwieranie zdecydowanie wyższych inwestycji niż posiadany kapitał. Błędna decyzja inwestycyjna może jednak sprawić, że inwestor straci wszystkie środki stanowiące w takim przypadku depozyt zabezpieczający. Z lewarowania należy zatem korzystać z rozwagą, ponieważ zamiast szybkiego zysku można ponieść błyskawiczne straty. Podobnie jak w przypadku innych inwestycji na rynkach kapitałowych warto również przestrzegać zasady: rozumiem w co inwestuję. Oznacza to, że inwestor powinien najpierw posiąść odpowiednią wiedzę, a dopiero potem inwestować realne środki.
Podsumowując należy stwierdzić, że kontrakty CFD to instrumenty finansowe, które mogą przynieść duże zyski. Warto jednak pamiętać, że istnieje również ryzyko straty, które można zminimalizować dzięki wiedzy i doświadczeniu.