Zasilanie awaryjne biura - zabezpieczamy pracę na wypadek awarii!

Awaria systemu zasilania może sprowadzić na nas niemałe problemy. Brak dostępu do źródła energii w biurze niesie za sobą poważne konsekwencje – nie tylko uniemożliwia dalszą pracę, ale może również zniweczyć efekty tego, co zostało już wykonane. W rezultacie pracownicy marnują czas, a nikt nie jest w stanie zająć się wykonywaniem swoich obowiązków. Usunięcie awarii zasilania musi potrwać – a nawet krótka przerwa w dostawie energii jest zjawiskiem niekorzystnym. Jeśli zaś przerwa ta spowodowana jest przyczynami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu – problem staje się znacznie poważniejszy.

To właśnie dlatego wiele biur posiada obecnie system zasilania awaryjnego, który w opisanych wyżej sytuacjach może stanowić źródło energii, co umożliwia utrzymanie ciągłości pracy i zażegnanie kryzysu. Dostęp do energii elektrycznej zapewniają urządzenia takie jak, na przykład, agregaty prądotwórcze Diesla.

Jak działa system zasilania awaryjnego w biurze?

Podstawą działania systemu zasilania awaryjnego są agregaty prądotwórcze diesla, lub też agregaty innego typu. Rolę agregatu może również pełnić akumulator. Urządzenia te włączone są w układ zasilania podstawowego, i w czasie, gdy zasilanie podstawowe działa tak, jak powinno – nie pełnią żadnej funkcji. System zasilania awaryjnego może być uruchamiany ręcznie, i takie rozwiązanie było często stosowane w tradycyjnych systemach. Te, które są najczęściej wykorzystywane dziś, mają dodatkowe udogodnienie – uruchamiają się automatycznie, wykrywając brak napięcia lub też jego spadek.

Po rozpoczęciu pracy, agregat prądotwórczy umożliwia utrzymanie ciągłości dostawy energii i gwarantuje możliwość stałej pracy, bez przerywania jej. Stabilna praca, bez nieplanowanych przerw, które wybijają osoby zatrudnione z rytmu wykonywania powierzonych im zadań – to cecha dobrego biura i efektywnej, przynoszącej zyski pracy.

Zasilanie awaryjne – jakie parametry są ważne?

Wybierając zasilacz, który zapewni zasilanie awaryjne, należy wziąć pod uwagę konkretne parametry – w przeciwnym wypadku, wybrane urządzenie nie będzie prawidłowo spełniało swojej funkcji. Szczególnie istotna jest moc zasilacza – nie jest dobrze, gdy jest ona zbyt duża, jednak również zbyt mała moc zasilacza jest niekorzystna, ponieważ spowoduje jego przeciążenie.

Kolejnym parametrem jest tak zwany „czas podtrzymania” – określa, jak długo zasilacz może działać, wykorzystując pełnię swoich możliwości. Warto zastanowić się, jak długo będziemy potrzebować awaryjnego zasilania – czy wystarczy, jeśli agregat prądotwórczy zapewni nam chwilę na zapisanie rozpoczętej pracy, czy jednak do jej sprawnego wykonywania potrzebujemy długiej i nieprzerwanej dostawy energii.

Poza dokładnym dopasowaniem zasilania do potrzeb konkretnego biura, ważny jest sterujący zasilaniem awaryjnym system. Można, co prawda, obyć się bez niego, jednak tego typu systemy mają wiele użytecznych funkcji. Można, na przykład, zadbać o szczególnie dokładną ochronę sprzętów i systemów kluczowych, odłączając od zasilania te, które w sytuacji awaryjnej nie są niezbędne. Ułatwia to również zarządzanie wszelkimi urządzeniami pracującymi w sieci, umożliwia monitorowanie ich stanu.

Agregaty prądotwórcze

Na rynku dostępne są bardzo różnorodne agregaty prądotwórcze. Do wyboru mamy te jedno- i trójfazowe, możemy także wybierać rodzaj silnika, obudowy, poziomem mocy. Niektóre nowoczesne agregaty z silnikiem diesla wyposażone są w szereg nowoczesnych rozwiązań, które znaczne usprawniają ich pracę. Wiele z nich ma funkcję automatycznego startu, niektóre zaś są wyposażone w licznik przepracowanych motogodzin. Możliwe jest również kupno agregatora ze zwiększonym zbiornikiem na paliwo – pozwoli to wydłużyć czas działania zasilania awaryjnego o kilka godzin.

Zasilanie awaryjne w biurze to z całą pewnością ważna i potrzebna inwestycja. Warto, przed zakupem, dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania wobec sprzętu – dzięki temu instalacja zostanie precyzyjnie dopasowana do potrzeb biura, w którym pracujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here