Czekają Cię pierwsze rozmowy kwalifikacyjne w roli rekrutera? W takim razie zobacz w jaki sposób przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, co warto robić, a czego unikać?
Rekruter musi być przygotowany
Podobnie jak kandydaci, rekruter powinien być dobrze przygotowany do rozmowy. Musisz być gotów do odpowiadania na ewentualne pytania kandydata. Jeśli nie będziesz umiał udzielić odpowiedzi, wyślesz sygnał o niskim profesjonalizmie firmy. Przygotowanie dotyczy również poznania potencjalnych pracowników. Jeszcze raz dokładnie przejrzyj CV zaproszonych na rozmowę i przeczytaj listy motywacyjne. Sprawdź, czy wszystko jest jasne. Zastanów się, o co chcesz dopytać kolejnych kandydatów. Zapisz sobie te pytania i wykorzystaj je podczas rozmowy.
Jeżeli oprócz Ciebie, z kandydatem będą rozmawiać inni przedstawiciele firmy, zadbaj o to, aby oni również poznali podstawowe informacje o kandydatach.
Zadbaj o wizerunek firmy
W jaki sposób przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Starając się, by kandydat chciał być przez Twoją firmę zatrudniony! Częstym błędem rekruterów jest to, że stawiają się oni w roli „urzędnika”, do którego przychodzą petenci proszący o zatrudnienie. Tymczasem wielu kandydatów może zrezygnować, jeżeli uznają, że Twoja firma im nie odpowiada. Zła atmosfera czy brak profesjonalizmu mogą sprawić, że potencjalny pracownik nie będzie chciał być przyjęty i poszuka zatrudnienia gdzie indziej. Będzie to szczególnie niekorzystne, gdy okaże się, że właśnie tę osobę chciałeś zatrudnić. W ten sposób firma straci wartościowego pracownika, a Ty tylko zmarnujesz czas swój i kandydata.
Przedstaw firmę już na początku rozmowy. Powiedz o tym, czym się zajmuje, jak sobie radzi na rynku, w jakim kierunku zmierza. Podkreśl zalety, które mogą być ważne dla kandydata na danym stanowisku.
Daj zadanie do wykonania
Rozmowa i kwalifikacje są ważne, ale bardzo wiele cennych informacji dostarczy również zadanie. Dlatego proste wyzwanie dla kandydata musi być integralną częścią odpowiedzi na pytanie o to w jaki sposób przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną.
Zadbaj o to, by kandydat miał dobre warunki do wykonania zadania. Najlepiej by w pomieszczeniu panowała cisza. Możesz też zostawić kandydata samego na 15 minut, by mógł się łatwiej skupić. Nie popędzaj go. Jeżeli czas, który dałeś na zadanie nie wystarczy, daj dodatkowe 5-10 minut.
Znajdź zadanie, które maksymalnie przypomina obowiązki wykonywane w firmie.
Pamiętaj, że nie o wszystko można pytać
Rekruter jest panem sytuacji na rozmowie kwalifikacyjnej, ale to nie znaczy, że wszystko mu wolno. Odpowiedź na pytanie o to w jaki sposób przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną trzeba uzupełnić również listą pytań zakazanych. Jakich kwestii nie możesz poruszać?
Ciąża – nie wolno pytać kandydatów o to, kiedy mają zamiar mieć dzieci oraz o inne szczegóły z życia prywatnego.
Przekonania polityczne i religijne – nie ważne jakie kandydat ma poglądy na bieżącą politykę lub kwestie religijne. Światopogląd nie może mieć wpływu na zatrudnienie, więc też nie wolno o to pytać w trakcie prowadzenia rozmowy.
Pochodzenie etniczne – przepisy o dyskryminacji zakazują również pytania kandydatów o ich przynależność etniczną.
Orientacja seksualna – to, czy kandydat jest homo czy hetero nie powinno interesować rekrutera i również nie może być podstawą do decyzji o zatrudnieniu.
Zrób notatki po rozmowie
Od razu po zakończeniu rozmowy, zrób notatki. Zapisz swoje wrażenia oraz plusy i minuty kandydata. Nie czekaj z tym zbyt długo – świeże wrażenie jest ważne.