Ostatnio coraz więcej uwagi przedsiębiorstwa poświęcają systemom ERP. To nowoczesne oprogramowanie dla przedsiębiorstw pozwala zdecydowanie ułatwić zarządzanie całością procesów, jakie zachodzą w każdej firmie.

Czy już konieczne jest wdrożenie systemu ERP?

Jednym z podstawowych pytań, jakie pojawiają się wśród przedsiębiorców, jest to moment wdrożenia ERP. Wiadomo, że proces wdrożenia nie jest najkrótszy i łączy się z kosztami. Z kolei zbyt późne zastosowanie ERP może zmniejszyć oczekiwane korzyści z jego wdrożenia, choć będzie to jednak dobra inwestycja na przyszłość.

Specjaliści uważają, że najlepszy czas na wdrożenie systemu ERP to okres, gdy firma wyraźnie się rozwija. Wtedy mogą się pojawić nieoczekiwane problemy np. realizacja zleceń będzie wolniejsza i nastąpią opóźnienia w dostawach. Właśnie takim problemom może zapobiegać instalacja systemów ERP.

Czy ERP powinno być w każdej firmie?

Odpowiedź brzmi – nie. Wprawdzie system ERP jest doskonałą pomocą w zarządzaniu, ale w pewnych przypadkach instalacja systemów ERP nie ma racjonalnego uzasadnienia i naraża firmę na niepotrzebne koszty. Tak dzieje się np. gdy oddziały firmy działają praktycznie odrębnie lub następuje częsta zmiana procesów biznesowych. Wdrożenia ERP powodowałoby w takich przypadkach niepotrzebne koszty na jego modyfikację.

Jednak w większości przedsiębiorstw system ERP sprawdza się zwykle doskonale, pod warunkiem, że zostanie poprawnie wdrożony, a pracownicy odpowiednio przeszkoleni.

Wdrażać system samemu czy zlecić firmie

Trzeba pamiętać, że wdrożenie systemu ERP to nie jest czynność jednorazowa, a cały, rozciągnięty w czasie proces. Dobre przygotowanie wszystkich elementów, które są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia tego procesu jest kluczem do późniejszego sprawnego działania systemu. Dlatego najlepszą opcją jest zlecenie wdrożenia ERP renomowanej firmie, która specjalizuje się w takiej usłudze.

Samo wdrażanie składa się z kilku etapów i trwa przeciętnie około pół roku. Ten czas jest przeznaczony nie tylko na samą instalację systemu, ale także na analizę wymagań, zgodnie z którymi zostanie odpowiednio dobrany system. Na powyższy proces składają się m.in. rozmowy z pracownikami czy analiza działalności przedsiębiorstwa. To daje kompleksowy obraz, który ułatwia wybór systemu. Po instalacji systemów ERP konieczne są także szkolenia pracowników.

Jak widać, wdrożenie systemu ERP jest dość skomplikowane i wykonanie tego samodzielnie może rodzić sporo problemów,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here