Ściany oporowe – Jak zabezpieczyć skarpy?

0
7268

Realizując inwestycje związane z zabezpieczeniem skarp, jedną z ważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć, będzie wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawet posiadając świetnie wykonany projekt budowlany nie mamy pewności, iż zrealizowana inwestycja będzie zgodna z zawartymi w dokumentacji technicznej rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Błędy i niedopatrzenia podczas wykonywania elementów konstrukcyjnych bezpośrednio na budowie, których nie wychwyci nawet doświadczony kierownik, mogą spowodować nieodwracalne skutki i narazić inwestorów na dodatkowe koszty związane z usuwaniem nieprawidłowości. Tym samym, musimy mieć pełne zaufanie zarówno do materiałów budowlanych, których używamy do realizacji naszej inwestycji, jak również do osób pracujących na budowie.

Jak zabezpieczyć skarpy ziemne?

Istnieje wiele możliwości zabezpieczania skarp ziemnych przed osuwaniem się. Wybór najwłaściwszego sposobu pozostaje oczywiście w gestii konstruktora, który przy współpracy z inwestorem wybiera rozwiązanie najlepsze zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wykonanie zbrojonego muru oporowego. Wadą takiego rozwiązania, poza wysokim kosztem realizacji, jest również długi czas budowy, związany m.in z przygotowaniem głębokich wykopów pod fundamenty, wykonaniem odpowiedniego szalowania i zbrojenia, a także czasem przeznaczonym na wiązanie betonu. Jednym z pośrednich rozwiązań, jest stworzenie zabezpieczeń skarpy przy pomocy płyt betonowych lub ażurowych.

Niestety jest to sposób dość nietrwały i nie nadający się przy skarpach posiadających duże nachylenie. Uniwersalnym rozwiązaniem, zyskującym w ostatnim czasie dużą popularność zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku są prefabrykowane ściany oporowe.

Gdzie sprawdzą się prefabrykowane ściany oporowe?

Zarówno duże firmy budowlane, jak i prywatni inwestorzy coraz częściej rezygnują z wykonywania tradycyjnych konstrukcji oporowych. W ich miejsce wybierają betonowe, prefabrykowane ściany oporowe typu „L” lub „T”.  Każdy typ ściany oporowej występuje w kilku rozmiarach, dlatego też w niezwykle łatwy sposób można dostosować je do istniejących na terenie budowy warunków gruntowych.

Betonowe mury oporowe świetnie sprawdzą się jako zabezpieczenie skarp przy drogach i ciągach pieszych, wjazdach do garaży podziemnych czy tuneli. Można również wykorzystać je przy tworzeniu boksów na składowiskach materiałów sypkich. Odgrodzą w sposób bezpieczny i szczelny zgromadzone wewnątrz boksu kruszywo czy materiał bitumiczny. Prywatni inwestorzy również docenią korzyści gotowych ścian oporowych m.in. przy tworzeniu aranżacji ogrodowych lub zabezpieczeniu terenu działki budowlanej o dużym nachyleniu.

Dlaczego warto zdecydować się na gotowe ściany oporowe?

Dostępność, jak również stosunkowo niska cena decyduje o tym, że coraz częściej inwestorzy podczas zabezpieczania terenu decydują się na wybór gotowych rozwiązań budowlanych. Prefabrykowane ściany budowlane są świetnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na czasie i precyzji wykonania.

Dzięki zastosowaniu tego typu elementów wiemy, że otrzymany i dostarczony na teren działki produkt, posiada odpowiednią jakość i wymaganą klasę wytrzymałościową. Mamy pewność, że każda ściana oporowa przeszła szczegółową kontrolę jakości i spełnia normy dopuszczające tego typu produkty do obrotu. Te zalety sprawiają, że gotowe mury oporowe stanowią dużą konkurencję dla tradycyjnych budowli oporowych, których kosztu i jakości wykonania nie można przewidzieć tak precyzyjnie, jak prefabrykowanych rozwiązań.

Źródło: http://mstal24.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here