umowa o pracę - co powinna zawierać?

Umowa o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony to najbardziej pożądana forma umowy przez pracownika. Taka forma współpracy z przedsiębiorstwem daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dodatkowo zabezpiecza pracownika pod względem prawnym. Czego nie mogą oczekiwać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Pierwsza praca – umowa o pracę, czym się wyróżnia?

Podstawą przy podpisywaniu umów, bez względu na to jaki to rodzaj umowy jest przeczytanie treści w niej zawartej. Naszym obowiązkiem jest sprawdzenie jej wszystkich elementów.

W umowie o pracę powinny być zawarte takie informacje jak: dane pracodawcy i pracownika, wykonywane stanowisko, rodzaj umowy, miejsce oraz data rozpoczęcia pracy, wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy.

Umowa o pracę zawsze jest na piśmie, a pracodawca i pracownik otrzymują po jednym, takim samym egzemplarzu dla siebie.

Przeczytaj też: http://www.flashbook.pl/offboarding-na-czym-polega/

Na jaki okres czasu jest zawierana pierwsza umowa o pracę?

Pierwsza umowa o pracę nie musi być zawarta na okres próbny. Jest to w głównej mierze uzależnione od pracodawcy. Okres próbny daje możliwość zweryfikowania pracownika, czy nadaję się do wykonywania konkretnych obowiązków służbowych.

Musimy tylko wiedzieć, że jeżeli pracodawca zdecyduje się z nami najpierw podpisać umowę o pracę na okres próbny, po jej zakończeniu podpiszemy umowę o pracę na czas określony, to następna umowa o pracę z automatu zamienia się w umowę bezterminową.

Pierwsza umowa o pracę, a urlop

Umowa o pracę jest najkorzystniejszą dla pracownika możliwością, ponieważ daje dostęp do przywilejów i uprawnień, jakim jest chociażby urlop wypoczynkowy.

Po każdym przepracowanym miesiącu pracownik nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 całości urlopu, który przysługuje mu po przepracowaniu roku.

Długość urlopu, który przysługuje pracownikowi w każdym roku kalendarzowym jest uzależniona od stażu pracy. Jeżeli mamy przepracowane 10 latach, wtedy przysługuje nam 26 dni urlopu. Warto wiedzieć, że do stażu pracy wliczają się również lata nauki w szkole.

Źródło: https://netwtorek.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here