Niektórzy uważają, że zdjęcie ma decydujący wpływ na to, jak kandydat poradzi sobie w postępowaniu rekrutacyjnym. Inni uważają, że fotografia nie ma większego znaczenia. Niezależnie od tego, jaki pogląd wyznajesz, najpewniej będziesz chciał dodać własny wizerunek do curriculum vitae. Pytanie jakie zdjęcie do CV będzie odpowiednie?

Zdjęcie z legitymacji?

Dla wielu osób naturalne wydaje się umieszczenie w CV zdjęcia legitymacyjnego. Skoro sprawdziło się na studiach, dlaczego ma nie pasować do życiorysu? Nie jest to zły pomysł, ale z pewnością nie jest to też najlepsza odpowiedź na pytanie o to jakie zdjęcie do CV należy dodać.

Legitymacyjne zdjęcia często wyglądają sztucznie, bo muszą spełniać formalne wymogi dla konkretnego dokumentu. CV nie stawia takich wymagań, dlatego coraz częściej w curriculum vitae pojawiają się fotografie wykonane przez profesjonalnych fotografów właśnie na potrzeby rynku pracy. Warto skorzystać z takiej opcji, gdy szukamy stałej, „poważnej” pracy, a nie miejsca na wakacyjne dorabianie.

Profesjonalne zdjęcia biznesowe potrafią przedstawić kandydata jako profesjonalistę, a jednocześnie nie nadają zdjęciu zbyt dużej, sztucznej powagi. Poza tym mogą się przydać w przyszłości – np. do działu „Nasza kadra” na stronie firmowej Twojego przyszłego pracodawcy lub na Twoich oficjalnych kontach społecznościowych.

Jeżeli zastanawiasz się jakie zdjęcie do CV dodać, a nie chcesz wydawać pieniędzy na zawodowych fotografów, możesz wykonać fotkę nawet dobrym telefonem. Warto jednak pamiętać, że nie powinna ona być zbyt nieformalna. Najlepiej, by tło było możliwie jednolite, a Twój ubiór przynajmniej półoficjalny. Odpadają też zdjęcia artystyczne czy typowe selfie „z dziubkiem”. Pamiętaj również o jakości fotografii. Na zdjęciu w CV Twoja twarz powinna być dobrze widoczna.

Gdzie umieścić zdjęcie w CV?

Kwestia ulokowania zdjęcia w curriculum vitae to jedna z tych rzeczy, nad którą zastanawia się wiele osób, a która nie ma większego znaczenia. Fotografia oczywiście powinna być na górze i najczęściej w rogu – lewym lub prawym. Zdjęcie w CV może znaleźć się ponad tekstem, obok nazwiska albo równolegle z większą partą treści. Nie ma żadnego wymogu formalnego ani przyjętego zwyczaju. Liczy się przede wszystkim estetyka.

Jeżeli zastanawiasz się jak dodać zdjęcie do CV, żeby całość wyglądała ładnie i profesjonalnie, podejrzyj profesjonalne wzory w internecie i postaraj się stworzyć zbliżoną kompozycję.

Zdjęcie dopasowane do odbiorcy?

Jeżeli wysyłasz CV do tymczasowej pracy wakacyjnej przy pakowaniu odzieży albo inwentaryzacji w markecie nie musisz przykładać do zdjęcia a nawet zawartości curriculum vitae aż tak dużej wagi. Jednak, gdy naprawdę zależy Ci na danym wakacie, warto dostosować plik z życiorysem do charakteru przyszłej pracy. Dobierz i wyróżnij najważniejsze informacje – te, które mają największe znaczenie dla Twojego przyszłego pracodawcy. Indywidualnie przygotowane CV zwiększa szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W takim wypadku jakie zdjęcie do CV dodać? Najlepiej też odpowiednio dopasowane. W Twojej przyszłej firmie obowiązuje oficjalny dress code i nie można się pojawić w pracy bez koszuli i krawata? Możesz zaprezentować się w ten sposób już na zdjęciu. A może chcesz pracować w agencji reklamowej? W takim razie możesz pomyśleć o tym, w jaki sposób wyróżnić swoją fotografię w kreatywny sposób (ale bez przesady… zbyt wymyślne dokumenty aplikacyjne są plagą agencji interaktywnych).

A może CV bez zdjęcia?

Regularnie wysyłasz CV i nie dostajesz odpowiedzi? Twoje kwalifikacje wydają się w porządku, a mimo to telefon nie dzwoni? Pół żartem, pół serio wspomnijmy o tym, że istnieją badania sugerujące, że osoby atrakcyjne są rzadziej zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne, gdy dodają do CV zdjęcie.

Dlaczego? Być może powodem jest właśnie to, że rekruterzy starają się uniknąć tzw. efektu aury, czyli przypisywania kandydatom pozytywnych cech osobowych w wyniku atrakcyjnego wyglądu. W konsekwencji podchodzą do CV z ładnymi twarzami bardziej krytycznie.

Kto wie, może jesteś po prostu zbyt piękny/piękna i czas przestać się zastanawiać jakie zdjęcie do CV dodać i zamiast tego lepiej nie umieszczać go w ogóle?

Dodajmy też, że CV nie jest standardem we wszystkich krajach. Na przykład w Anglii oraz USA w dobrym tonie jest wysyłanie curriculum vitae bez fotografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here