Zastanawiasz się jak zwiększyć zdolność kredytową? Na niektóre czynniki niestety nie masz wpływu. Należy do nich np. wysokość stóp procentowych. Tutaj pomóc może jedynie korzystna dla kredytobiorcy decyzja Rady Polityki Pieniężnej – niższe stopy to tańszy kredyt. Jakie inne kwestie mają znaczenie dla banku oceniającego potencjalnego kredytobiorcę?

Dochód netto

Podstawowym pojęciem związanym z zaciąganiem kredytu jest dochód netto. W ten sposób bank określa środki, jakimi dysponujesz, gdy od dochodów odejmie się regularne wydatki. Innymi słowy, to co zarabiasz minus to, co wydajesz np. na inne zobowiązania kredytowe to dochód netto. Stąd wprost wynika, że podstawowym sposobem na to, by zwiększyć zdolność kredytową jest zwiększenie zarobków lub obniżenie zobowiązań. Jeżeli więc masz aktualnie jakiś kredyt lub pożyczkę „na głowie”, powinieneś najpierw je spłacić, by móc liczyć na wyższą kwotę przy braniu kolejnego kredytu.

Równie istotne jest źródło dochodów. Bankom zależy na tym, aby Twój pracodawca płacił regularnie, a firma miała stabilną pozycję na rynku. Z tego powodu nieco uprzywilejowane są osoby pracujące w tzw. „budżetówce”, czyli instytucjach państwowych, ponieważ państwo daje największą pewność, że kredytobiorca będzie zawsze otrzymywał wypłatę, a jego miejsce pracy nie zostanie zlikwidowane.

Duże znaczenie ma także forma zatrudnienia. Najkorzystniejsza jest oczywiście umowa o pracę. Jeżeli wiec aktualnie jesteś zatrudniony na umowę cywilno-prawną, sprawdź, czy istnieje możliwość podpisania umowy o pracę. Jeżeli Twoje zatrudnienie jest mało stabilne i opiera się głównie o umowy zlecenie, a zastanawiasz się jak zwiększyć zdolność kredytową, możesz wziąć pod uwagę także zmianę miejsca pracy.

Tu jednak trzeba pamiętać także o ciągłości zatrudnienia. Niektóre banki wymagają, by przedstawić dowód na to, że pracuje się w danym miejscu od trzech miesięcy (a czasem sześciu). W ramach tego okresu możliwa jest zmiana pracy, ale niestety przerwa nie może trwać dłużej niż dwa tygodnieJeżeli więc postanowisz zmienić pracodawcę, by podnieść zdolność kredytową, a okaże się, że będziesz bezrobotny dłużej niż czternaście dni, na kredyt będzie trzeba czekać co najmniej kolejne trzy miesiące.

Charakterystyka kredytobiorcy

Duże znaczenie mają też „parametry” samego kredytobiorcy. Na jakie elementy charakterystyki bank zwraca szczególną uwagę? Jednym z najważniejszych jest wiek – starszym osobom może być trudno o kredyt, zwłaszcza, gdy mowa o długich zobowiązaniach, np. 35-cio letnich.

Tym jednak co można zmienić, jest np. stan cywilny. Jeżeli będziesz spłacać kredyt razem z małżonkiem, to bank również weźmie to pod uwagę. Oczywiście branie ślubu pod kredyt nie wydaje się najlepszym wyjściem, ale dobra wiadomość jest taka, że Twoja zdolność ulegnie poprawie po zawarciu małżeństwa – więc będzie to dobry moment na zaciągnięcie np. kredytu hipotecznego. Dotyczy to rzecz jasna sytuacji, w której oboje małżonków ma zatrudnienie.

Biuro Informacji Kredytowej

Ważnym elementem odpowiedzi na pytanie o to jak zwiększyć zdolność kredytową jest Biuro Informacji Kredytowej – liczą się oczywiście dobre informacje na Twój temat w tej instytucji. Bank sprawdza, czy w ostatnim czasie zaciągałeś jakieś kredyty i czy udało Ci się je spłacić w terminie. Terminowo opłacony kredyt jest oczywiście dużym plusem – natomiast zaległości mogą znacząco obniżyć lub nawet zablokować wzięcie kolejnego kredytu. Bank może sprawdzać Twoją historię kredytową nawet do pięciu lat wstecz.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here