Bankowość jest coraz prostsza. Dawniej trzeba było stać na poczcie i wypełniać formularz przelewu, a następnie stać w kolejce w banku lub na poczcie. Na końcu Pani w okienku przepisywała wszystkie dane, a odbiorca mógł czekać na przelew. Potem nastała era bankowości internetowej, która wszystko zmieniła. Każdy mógł robić przelew na własną rękę. Wystarczyło znać wszystkie niezbędne dane i mieć dodatkowy kod weryfikujący, by zlecać przelewy. Wciąż jest to niezwykle popularna metoda dokonywania płatności, ale aktualnie transakcje stały się jeszcze łatwiejsze. Co powiesz na to, żeby robić przelewy nawet bez znajomości numeru rachunku? Wystarczy, że masz odbiorcę w książce telefonicznej na smartfonie. Jak zrobić przelew na numer telefonu?

Wysyłanie przelewu na numer telefonu

Aby zainicjować transakcję musisz dysponować jedynie numerem telefonu odbiorcy oraz aplikacją mobilną banku. Ściągnięcie apki nie wymaga żadnych opłat, a możesz ją pobrać ze swojego systemowego sklepu z aplikacjami – tak jak wszystkie inne programy czy gry.

Po zainstalowaniu aplikacji, otwórz ją i wybierz opcję „Przelew na numer telefonu”, „Przelew na komórkę” itp. Dokładna nazwa może się różnić w zależności od tego, z jakiego banku korzystasz.

Następny krok to podanie numeru telefonu odbiorcy. Możesz go wpisać z pamięci albo wyszukać w książce. To właśnie największa zaleta przelewów na numer telefonu – ten numer znajdziesz zawsze znacznie łatwiej niż numer konta. Nawet jeżeli masz do czynienia z nowym znajomym czy klientem, nie musisz prosić go o dane konta. Wystarczy, że masz telefon!

Co dalej? Po prostu podaj numer telefonu i pozostałe niezbędne dane, czyli kwotę do przelewu oraz tytuł. Potwierdź transakcję i gotowe. Przelew zostanie zrealizowany. Odbiorca dostanie SMS-a z prośbą o podanie numeru konta, dzięki czemu będzie mógł otrzymać wysłane przez Ciebie pieniądze.

Przelew może być jeszcze szybszy w systemach typu BLIK. Jeżeli odbiorca jest zarejestrowany w takim systemie, nie będzie musiał podawać numeru konta przy każdym przelewie na telefon. Transakcja będzie wykonana automatycznie.

Odebranie przelewu na numer telefonu

Jak odbierać przelewy na numer telefonu? Oczywiście sytuacja wygląda podobnie, gdy jesteś po drugiej stronie transakcji. Jeżeli dostaniesz SMS-a z informacją, że czekają na Ciebie pieniądze i musisz podać jedynie nr konta. Warto dodać, że przy odbieraniu przelewu również niezbędna jest aplikacja. Jeżeli jej nie posiadasz, będziesz musiał nadrobić straty albo pieniądze zostaną zwrócone na konto nadawcy.

Pamiętaj, że przelewy działają pomiędzy różnymi bankami i aplikacjami. Nie jest to usługa pojedynczego banku, więc możesz bez problemu zrobić przelew z banku PKO do mBanku, a druga strona otrzyma pieniądze. Nie trzeba mieć też zainstalowanej dodatkowej aplikacji innych banków. Wystarczy, że obie strony transakcji korzystają z apki mobilnej swojego banku.

Również BLIK jest obsługiwany przez wiele banków, więc rejestracja w tym systemie ułatwi i przyspieszy transakcje w każdym wypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here