JAK POPRAWIĆ BIEGŁOŚĆ W JĘZYKU ANGIELSKIM

0
1239

W ostatnich latach postępującej globalizacji, nauka języka angielskiego stała się paszportem do lepszego życia. W krajach trzeciego świata, w szczególności w Indiach, większość ludzi należących do klasy średniej ma wyższe aspiracje życiowe, ale w każdym momencie napotykają na poważną przeszkodę zwaną angielskim. Dotyczy to wielu specjalistów, począwszy od lekarzy, inżynierów oprogramowania, menedżerów itd. Nadal jednak zastanawiają się oni nad tym, w jaki sposób rozwinąć prawdziwą biegłość w języku angielskim.

Strach przed mówieniem po angielsku

Duża liczba studentów cierpi również na fobię w stosunku do języka angielskiego, inni skarżą się na strach, który chwyta ich za serce, gdy prosi się ich o mówienie w języku angielskim. Dzięki dobrze zaplanowanej strategii można rzeczywiście pokonać te wszystkie przeszkody. Tutaj, w tym artykule, pomogę rzucić nieco światła na mechanizmy, które są stosowane, i co najważniejsze, pomocne w waszej podróży w kierunku rozwijania płynności w języku angielskim.

Jak się uczyć angielskiego?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że gdy tylko pojawi się okazja do rozmowy z anglojęzycznymi ludźmi, trzeba wykorzystać sytuację i zacząć mówić po angielsku. Zapewnienia to Państwu bardzo potrzebną znajomość wyrażeń i zwrotów często używanych w trakcie rozmowy. Tylko praktyka czyni mistrza i jeśli chcemy zapamiętać angielskiego słowa – musimy się ich nauczyć. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono bezpłatne. Spróbuj więc skontaktować się z anglojęzycznymi ludźmi. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób waha się przed mówieniem po angielsku, ponieważ są głęboko przekonane, że są słabo obeznani z językiem angielskim i dlatego czują się niezwykle niepewni siebie i nieśmiali. Dzieje się tak ze względu na ich nadmierny i niepotrzebny nacisk na gramatykę angielską. Taka postawa w rzeczywistości tłumi ich płynność i w końcu będzie miała katastrofalne skutki, zanim się zorientują. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy, że nikt nie jest doskonały w języku angielskim. W końcu angielski nie jest naszym językiem ojczystym.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić w kierunku nauki języka angielskiego, jest rozwinięcie naszych umiejętności słuchania, co może i powinno być zrobione poprzez wykorzystanie szerokiej gamy zasobów, począwszy od telewizji, Internetu, radia, itd. Punktem, na który musimy położyć szczególny nacisk jest to, czy jesteśmy w stanie śledzić to, co się mówi. I wtedy powoli należy przesunąć nacisk na to, czy znamy wszystkie słowa, które są używane. Tutaj ponownie skoncentrujmy się tylko na tych słowach, które są bardzo fundamentalne i często powtarzane. Ostatnim krokiem w umiejętności słuchania jest sprawdzenie, czy jesteśmy w stanie naśladować mówcę za pomocą tych bardzo podstawowych słów, które on lub ona używają. Ten rodzaj sesji słuchowych miałby wiele zalet, takich jak możliwość rozwijania wymowy, dykcji, tonu, akcentu i tak dalej.

Czy należy zaprzestać uczyć się gramatyki i angielskich czasów?

Wbrew powszechnemu mniemaniu, nauka gramatyki angielskiej nie może być pominięta. Mimo, że w polskich szkołach, kładzie się zbyt duży nacisk na naukę czasów angielskich, takich jak Present Simple czy Present Perfect, musimy znać podstawy tworzenia czasów. Powód jest banalny. Bez tej wiedzy, nie jesteśmy w stanie konstruować poprawnych gramatycznie zdań.

Czy jeśli ktoś ma obawy przed popełnianiem błędów, czy dylematami typu jaki czas użyć, jak temu zaradzić? Po prostu wykonać wiele ćwiczeń z porównania czasów, sprawdzenia kiedy używać Present Simple, kiedy powinno się użyć wszelakich innych konstrukcji. Dzięki temu – nie będzie strachu przed wypowiedzeniem zdania w danym czasie. A skoro już wiemy jaki czas – użyjmy go. Obcokrajowiec na pewno zrozumie nas, nawet jeśli nie będziemy znali wszystkich słówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here