W dzisiejszych czasach nie tylko ekolodzy zwracają uwagę na sytuację środowiska. I nic dziwnego – mocno wyeksploatowaliśmy naszą planetę. Działania zgodne z ochroną środowiska powinny być więc wdrażane w każdej firmie na tyle, na ile jest to możliwe. Tu z pomocą przychodzi przede wszystkim audyt środowiskowy.

Czym jest audyt środowiskowy i co daje Twojej firmie?

Audyt to nic innego jak zweryfikowanie działalności firmy i skontrolowanie, na ile jest ona zgodna z aspektami środowiskowymi. Opiera się on o wieloetapową aktywność, w ramach której sprawdza się zgodność działań produkcyjnych z ochroną środowiska (a więc obserwuje się m.in. emisję gazów do powietrza, ilość i jakość wytwarzanych odpadów, gospodarkę wodno-ściekową, wytwarzany hałas czy też ewentualne wytwarzanie odpadów niebezpiecznych). Wymagania prawne dotyczące ochrony środowiska obejmują wszystkie te zagadnienia, firma więc nie może mieć odstępstwa w żadnym ze wskazanych przypadków. Niestety, czasem bardzo łatwo coś przeoczyć, zwłaszcza, gdy przedsiębiorstwo prężnie działa i dużo się w nim dzieje. W takiej sytuacji warto skorzystać z przeprowadzenia audytu środowiskowego.

Dlaczego audyt jest tak ważny?

Ponieważ za nieprzestrzeganie prawa grożą sankcje karne. Warto pilnować przepisów – nie tylko nie szkodzimy wtedy środowisku, ale też unikamy sytuacji, w których wykryte nieprawidłowości w firmie wiązałyby się z konsekwencjami finansowymi.

Kompleksowość przeprowadzanego audytu środowiskowego umożliwia uniknięcia sankcji karnych. Zespół specjalistów skupia się na wszystkich szczegółach funkcjonowania firmy, dzięki czemu nie umknie im nawet najmniejszy błąd. Przed przeprowadzeniem audytu środowiskowego kontrolerzy sporządzą opis stanu aktualnego, by pod koniec porównać go z sytuacją po poprawie. To sprawi, że kierownik będzie mógł zapoznać się ze szczegółowym postępowaniem osób przeprowadzających audyt, a przy okazji będzie wiedział, jakich błędów należy unikać w przyszłości w firmie. Obniżenie kosztów związanych z karami jest szczególnie istotne zwłaszcza w tych przedsiębiorstwach, u których przy produkcji różnych rzeczy dochodzi do wytwarzania odpadów niebezpiecznych. Łatwo przekroczyć normy i nie zauważyć tego, a kary mogą być dotkliwe. Takie wydarzenia mogą również niekorzystnie wpływać na wizerunek firmy – dziś przedsiębiorstwa starają się dbać o środowisko i obniżać do minimum ewentualne zagrożenia, które niekorzystnie wpływają na stan przyrody.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here