Technologia PayPass jest bardzo wygodna, ale rodzi też pewne zagrożenia. Podstawową obawą każdego posiadacza karty zbliżeniowej jest to, czy ktoś nie zeskanuje jej bez zgody posiadacza. W mediach głośno było o przypadkach kradzieży pieniędzy przez złodziei wyposażonych w przenośne skanery PayPass. Wystarczy przyłożyć takie urządzenie do karty, by ściągnąć z konta kilkadziesiąt złotych. Technologia zbliżeniowa jest też minusem, gdy karta zostanie skradziona albo zgubiona. Szczęśliwy (i nieuczciwy) znalazca będzie mógł swobodnie płacić, bez konieczności wprowadzania PIN-u. Co robić, aby zniwelować te wady technologii PayPass? Jak chronić kartę zbliżeniową? Poniżej kilka podpowiedzi.

Uważaj, gdzie chowasz kartę

Komunikacja karty z innym urządzeniem jest łatwiejsza, gdy karta znajduje się na wierzchu, np. w zewnętrznej przegródce plecaka. Tym gorzej, gdy jest widoczna, bo np. kieszonka jest półprzejrzysta. Jeśli chcesz schować kartę do plecaka czy torby, umieść ją raczej wewnątrz torby albo w środku portfela. W ten sposób utrudnisz komunikację z ewentualnymi urządzeniami wyłudzaczy.

Odpowiednie etui ochroni kartę zbliżeniową

Dobrą odpowiedzią na pytanie o to jak chronić kartę zbliżeniową jest również etui, które uniemożliwia komunikację z zewnętrznymi urządzeniami. Taka osłona ekranuje częstotliwości wykorzystywane do komunikacji PayPass. Wobec tego kartę można nosić nawet na wierzchu – żaden niekontrolowany „zakup” nie będzie miał miejsca.

Etui jest też bardzo wygodne – to z reguły wąski pokrowiec przypominający etui na dokumenty. W sprzedaży można znaleźć eleganckie modele ochronne, które zmieszczą kilka kart oraz dowód i prawo jazdy. Wówczas otrzymujesz produkt 2w1 – stylowy pokrowiec i ochronę przeciw wyłudzaczom PayPass.

Limity płatności na koncie

Każdy użytkownik może skonfigurować sposób działania karty płatniczej. Wystarczy, że wejdziesz na swoje konto internetowe, by zmienić limity wypłat z bankomatów czy dzienny limit przelewów wychodzących. To samo dotyczy płatności zbliżeniowych. Jeżeli boisz się, że karta może być wykorzystana nie po Twojej myśli, ustaw mniejsze limity na karcie.

Aby całkowicie chronić kartę zbliżeniową możesz wpisać minimalną dostępną wartość (albo 0 zł). Wówczas każda transakcja będzie wymagała podania PIN-u, czyli złodziej lub nieuczciwy znalazca nie będą mieli szans, by skorzystać z Twoich środków. Warto dodać, że obniżenie limitu nie oznacza wyłączenie technologii zbliżeniowej. Wciąż będziesz mógł wygodnie płacić kartą poprzez przykładanie jej do terminala. Po prostu każda taka transakcja będzie wymagała dodatkowego podania PIN-u.

Zgubiona karta zbliżeniowa

Jeżeli kiedykolwiek zdarzy Ci się zgubić kartę, a nie zdążyłeś wcześniej przestawić limitów, pierwszą reakcją powinien być telefon do banku. Numer infolinii łatwo znajdziesz w internecie lub w aplikacji mobilnej. Po co dzwonić i jak chronić kartę zbliżeniową w ten sposób? Po Twoim zawiadomieniu o zgubieniu, karta zostanie zablokowana. Na początku możliwa jest blokada tymczasowa. Jeżeli karta się nie znajdzie, zostanie trwałe deaktywowana i będziesz musiał zamówić nową.

Ponadto warto zajrzeć do aplikacji mobilnej oraz przejrzeć opcje dostępne na koncie internetowym. Niektóre banki pozwalają na samodzielne tymczasowe blokowania karty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here