Sprawne inwestowanie pieniędzy wymaga określonej strategii. Nikt nie pojął jeszcze tej sztuki perfekcyjnie i każdy kiedyś był początkującym. Ci, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w zakresie zarabiania na zgromadzonych oszczędnościach, w pierwszej kolejności powinni odpowiedzieć sobie na szereg pytań.
Czy na pewno możesz pozwolić sobie na inwestycje?
To podstawa. Wiadomo, że inwestycje są niezbędne, by oszczędności mogły być pomnażane. Ale czy na pewno Ciebie na to stać? Musisz pamiętać, by ulokowanie na określony czas zgromadzonej nadwyżki pieniędzy nie spowodowało finansowej katastrofy. Lepiej nie przeznaczaj na ten cel wszystkich pieniędzy, zostaw środki na tzw. czarną godzinę czy niespodziewane wydatki. Okazuje się, że Polacy lokują w inwestycje najczęściej około 70% swoich oszczędności. To odpowiednia strategia.
Jaki poziom ryzyka inwestycyjnego możesz podjąć?
Niektóre inwestycje są w pełni bezpieczne, inne charakteryzują się pewnym poziomem ryzyka inwestycyjnego. Od Ciebie zależy, na co możesz sobie pozwolić. Jeśli obawiasz się utraty choćby części wniesionego kapitału, lepiej wybierz konto oszczędnościowe albo lokatę. Jeśli zaś przyjmujesz ryzyko, idealne będzie inwestowanie w fundusze.
Należy pamiętać, że instrumenty agresywne, czyli te, które obarczone są ryzykiem inwestycyjnym, pozwalają zarobić więcej. Ryzyko zawsze można również ograniczać.
Jaki rodzaj inwestycji wybierzesz?
Dla początkujących inwestorów idealne są konta oszczędnościowe i lokaty, bo tak naprawdę niepotrzebna jest żadna wiedza w zakresie ich funkcjonowania. Okazuje się jednak, że możliwe jest również inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Inwestor może przecież przekazać swój kapitał profesjonalistom, którzy zajmą się jego optymalnym zarządzaniem.
Bez względu na wybór instrumentu inwestycyjnego zaleca się, by inwestor poszerzał wiedzę w jego zakresie. Im wiesz więcej, tym pomnażanie środków może odbywać się sprawniej i z lepszymi efektami.
Jaką kwotę na inwestycję przeznaczysz?
Im więcej, tym lepiej. Eksperci potwierdzają, że najlepiej jest inwestować kwoty o minimalnej wartości 10 tysięcy złotych, bo wtedy inwestor może liczyć na rzeczywiście pokaźny zysk. Okazuje się jednak, że Polacy nie lubią „zamrażać” dużych kwot pieniędzy.
Co więcej, nadal nie posiadamy dużych oszczędności. Wylicza się, że nadwyżki pieniędzy posiada tylko połowa Polaków. Polskie społeczeństwo dopiero się wzbogaca, nasze średnie oszczędności nie przewyższają wartości dwóch pensji.
Jak długo chcesz inwestować?
Najkorzystniejsze są inwestycje długoterminowe. Dotyczy to wszelkich instrumentów inwestycyjnych. Powinieneś więc ulokować swój kapitał na co najmniej rok. Najlepsze efekty można zaś uzyskać, inwestując przez wiele lat. Polacy nie lubią jednak „zamrażać” swoich środków na długo. Decydujemy się najczęściej na inwestycje w okresie kilku miesięcy. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszy się lokata na 3 miesiące albo 6 miesięcy.