Doradca kredytowy - czy warto skorzystać z jego usług

Czasem wybór kredytu nie jest wcale tak prostą i szybką sprawą, jak mogłoby się wydawać. Z pozoru łatwe zadanie potrafi wywołać ból głowy u niejednego z nas. Kiedy sytuacja nas przerasta, warto rozejrzeć się za profesjonalistą, który nam pomoże.

Jednymi z najpopularniejszych produktów na rynku usług finansowych są dzisiaj różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Począwszy od zobowiązań hipotecznych, przez karty kredytowe i zakupy ratalne, kończąc na chwilówkach. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą postępującego konsumpcjonizmu. Dla wielu osób kredyt to jednak wciąż konieczność i jedyna okazja na sfinansowanie wielu niezbędnych w życiu rzeczy. Należą do nich np. kupno własnego mieszkania, opłacenie leczenia lub podratowanie dodatkowymi funduszami własnego biznesu. Każdego dnia rzesza ludzi przemierza kilometry od banku do banku w poszukiwaniu odpowiedniej dla siebie oferty. Jednak męczące i trwające często w nieskończoność wizyty oraz rozmowy z pracownikami są dla potencjalnych klientów wysiłkiem ponad miarę. W tej sytuacji warto rozważyć wizytę u doradcy kredytowego.

Kim jest doradca kredytowy?

Krótko mówiąc, doradca to osoba, która doradzi nam we wszelkiego rodzaju sprawach kredytowych. Często mylony jest z pośrednikiem kredytowym. W odróżnieniu od pośrednika jego praca uregulowana jest prawnie i jest on zobowiązany do przedstawienia co najmniej kilku ofert kredytowych pochodzących od różnych kredytodawców. Swoje wynagrodzenie otrzymuje od klienta, a nie konkretnego banku. Nie jest zatem powiązany z żadną konkretną instytucją, co może doprowadzić do nieobiektywnej oceny sytuacji. Tylko w takim przypadku możemy mówić o niezależnym doradcy kredytowym.

Czym zajmuje się doradca kredytowy i gdzie go znaleźć?

Zadania doradcy kredytowego

Do podstawowych zadań doradcy należy przede wszystkim dopasowanie do naszych potrzeb produktu kredytowego. Podczas spotkania i rozmowy oceni on  nasze szanse na jego otrzymanie. W tym celu zrobi wstępną analizę kredytową, na podstawie której zaproponuje nam oferty różnych kredytodawców. Kolejnym ważnym aspektem jest pomoc przy wszelkiego rodzaju dokumentach. Doradca nie tylko pomoże nam przy wypełnianiu wniosku, ale i przy kompletowaniu wszelkiego rodzaju dokumentacji. Zdarza się też, że jest on obecny podczas podpisywania naszej umowy, sprawdzając przy tym prawidłowość wszystkich ustalonych wcześniej warunków.

Zobacz także: Więcej dowiesz się na stronie – Doradca kredytowy Tomasz Wostal

Jak znaleźć dobrego doradcę i na co zwrócić uwagę?

Swoje poszukiwania warto rozpocząć od wypytania rodziny i znajomych. Można dowiedzieć się, czy mogą nam kogoś polecić godnego zaufania. Kiedy już jesteśmy na spotkaniu z wybranym doradcą, spytajmy go o doświadczenie oraz konkretną specjalizację. Sprawdzenie opinii w internecie też może nam pomóc w podjęciu decyzji.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego i kto za to zapłaci?

Kiedy pomoże nam doradca kredytowy?

Z usług doradcy kredytowego korzystać najlepiej, gdy staramy się o duży kredyt, np. hipoteczny. Zobowiązanie to jest długoterminową decyzją i warto wybrać najkorzystniejszą ofertę. Również w przypadku posiadania wielu pożyczek lub kredytów warto udać się do doradcy. Będzie on w stanie zaproponować nam korzystne warunki konsolidacji, dzięki którym ograniczymy ilość zobowiązań i łatwiej będziemy je kontrolować. Nieodzowna wizyta u doradcy wydaje się również dla osób, które wpadły w tak zwaną spiralę długów. Widmo bankructwa i niewypłacalność to dobry powód, by poradzić się specjalisty.

Kto płaci doradcy?

Niezależny doradca to taki, który pobiera swoje wynagrodzenie od nas i nie jest związany z żadnym, konkretnym bankiem lub inną instytucją finansową. Jest ono uzależnione od wysokości zaciągniętego zobowiązania i wypłacane w chwili, gdy umowa kredytowa dojdzie do skutku. Jeśli nie chcemy ponosić kosztów związanych z poradą i obsługą kredytową, pozostaje nam, udać się do pośrednika, który będzie opłacony przez bank. lub firmę pożyczkową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here