Przeprowadzenie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązek spoczywający na każdym pracodawcy, przyjmującym nowe osoby do swoich szeregów. Właściciele firm często narzekają jednak, że kursy bhp są bardzo kosztowne i czasochłonne, dlatego nie są zadowoleni z konieczności ich przeprowadzenia w standardowej formie. Rozwój internetowych platform edukacyjnych stworzył nową alternatywę dla stacjonarnych szkoleń BHP.

Wartość edukacyjna szkoleń bhp i nabywane tam kompetencje są obowiązkiem pracodawców, więc nie próbują oni od nich uciekać. Jakiś czas temu, dla osób niezadowolonych z systemu tradycyjnego, stworzono alternatywę w postaci szkoleń z zakresu bhp przez Internet.

Różnica między tradycyjnymi szkoleniami bhp, a kursami online

Kursy bhp online nie różnią się niczym od szkoleń stacjonarnych pod względem zawartości merytorycznej. Podstawa programowa jest dokładnie taka sama, dlatego nie ma obaw, że jakiś dział zostanie pominięty. To, że szkolenie odbywa się w Internecie, nie oznacza, że nie jest w żaden sposób kontrolowane. Prawdą jest, że wymaga to lepszej organizacji czasu pracownika, ponieważ to on wybiera, kiedy i gdzie chce rozpocząć kurs bhp online, jednakże jego postępy są na bieżąco sprawdzane przez wyspecjalizowane systemy. Należy pamiętać, że nie ważne czy pracodawca zdecyduje się na szkolenie online czy stacjonarne, musi być ono przeprowadzone w godzinach pracy, a nie jako aktywność dodatkowa pracownika. Jeśli wykonywane jest poza czasem pracy, należy potraktować je jako płatne nadgodziny.

Zalety szkolenia bhp przez Internet

Niewątpliwą zaletą wyboru kursów bhp w Internecie jest fakt, że do ich przeprowadzenia potrzebny jest tylko komputer, sieć i odpowiednie oprogramowanie oraz materiały. Firmy szkoleniowe udostępniają zazwyczaj dwa ostatnie elementy, więc do pracodawcy należy tylko zorganizowanie sprzętu i dostępu do Internetu. Nie trzeba więc martwić się o wynajęcie sali czy dowóz pracowników na miejsce odbywania się kursu, co oznacza, że jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie. Poza tym taka samodzielna nauka, a następnie konieczność zaliczenia testu po każdym etapie, daje możliwość znacznie efektywniejszego uczenia się i większego skupienia. Oprócz tego szkolenia bhp prowadzone w Internecie są niezwykle atrakcyjne dla uczestnika, gdyż wśród materiałów edukacyjnych znaleźć można zazwyczaj wiele filmów instruktażowych i obrazowych opisów sytuacji, co wspomaga zapamiętywanie.

Warto zastanowić się nad szkoleniem pracowników online, gdyż daje im to znacznie większą swobodę działania, jest wygodniejsze, a w dodatku zmniejsza koszty pracodawcy związane z przeprowadzeniem kursu BHP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here