W sieci można znaleźć mnóstwo blogów prezentujących historię Steve’a Jobsa, Billa Gatesa czy Marka Zuckerberga. Całą trojkę łączy nie tylko branża IT i ogromne pieniądze na koncie. Wszyscy postanowili również skończyć edukację wcześniej od rówieśników i szybko zrezygnować ze studiowania. Wobec tego czy warto rzucić studia? Wiele osób wysnuwa stąd prosty wniosek: rzucili studia i osiągnęli sukces, a więc uczelnia tylko przeszkadza! Trzeba rzucić studiowanie, żeby coś osiągnąć. Czy takie rozumowanie ma sens?

Zacznijmy od tego, że nikt z wyżej wymienionych osób nie rzucił studiów bez powodu. Każdy z nich wcześniej już miał jakiś pomysł, podejmował pierwsze działania i dostrzegł REALNY potencjał w tym co może osiągnąć. Innymi słowy, studia po prostu nie były potrzebne, skoro ciekawsza droga kariery już powoli się rozwijała. Studia tylko zabierałyby czas, który można było poświęcić na realizację ciekawszych celów. Dlatego błędem jest myślenie, że zmienianie świata (i zarabianie milionów) warto rozpoczynać od rzucania studiów. Innymi słowy, studia warto rzucić, ale dopiero wtedy, gdy masz już namacalną alternatywę pod ręką.

Czy warto rzucić studia? Z pewnością nie jest to decyzja, którą można podejmować lekkomyślnie. Zastanówmy się co przemawia za i przeciw.

Dlaczego nie warto rzucać studiów?

Jeżeli wybrałeś właściwy kierunek, to na studiach jesteś w stanie się wiele nauczyć. Nawet jeżeli poziom na Twojej uczelni jest niski, wciąż masz łatwy dostęp do biblioteki oraz kontakt z bardziej zaawansowanymi studentami i profesorami, którzy zazwyczaj chętnie współpracującymi z osobami pełnymi zapału.

Co więcej, jeżeli jesteś dobry w tym co robisz, być może na studiach zostaniesz nawet na dłużej. Zamiast zastanawiać się czy warto rzucić studia, możesz przemyśleć kwestię doktoratu! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z potencjału studiów doktoranckich. Nie jest to tylko kolejny, nudny etap, na którym trzeba napisać jakąś tam pracę naukową. Wręcz przeciwnie. Jest duża szansa na to, że będziesz mógł zająć się dokładnie tym kierunkiem, który Cię interesuje. A jeśli dobrze pójdzie, to dostaniesz duże granty na badania, co oznacza dobrą wypłatę i możliwość rozwoju w swojej dziedzinie. To właśnie na studiach możesz dokonać ważnego odkrycia czy nawet wynaleźć nowy produkt, który następnie trafi do sprzedaży. (Choć w tym ostatnim wypadku warto przejrzeć wcześniej jak wygląda kwestia patentowania produktów opracowanych na uczelni).

Czy warto rzucić studia? Kolejną ważną częścią odpowiedzi jest rynek pracy. To prawda, że magistra może mieć niemal każdy, ale też większość pracodawców wciąż przychylniej patrzy na osoby z takim tytułem. Więc jeśli nawet masz genialny pomysł na biznes, to tytuł magistra będzie dobrym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby się jednak nie udało.

Kiedy warto rzucić studia?

Czasem jednak rzucenie studiów może być dobrą decyzją. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to właściwy wybór przede wszystkim wtedy, gdy możliwość rozwoju poza uczelnią już pojawiła się na horyzoncie. Być może uda Ci się rozkręcić hobbystyczny biznes albo znaleźć ciekawą i dobrze płatną ofertę pracy. Wówczas odpowiedź na pytanie czy warto rzucić studia będzie pozytywna.

Jednak nawet w tym scenariuszu, warto zachować nieco rozsądku i nie palić za sobą mostów. Jeśli to możliwe, lepiej dokończyć rok studiów albo dociągnąć do zaliczenia I stopnia. Dobrą opcją może się okazać też oficjalne zawieszenie studiów lub urlop dziekański. Takie wybiegi pozwolą Ci na ewentualne kontynuowanie edukacji w przyszłości, bez konieczności zaczynania od pierwszego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here