Niektórzy mówią, że nie ma bezpłatnych staży, a nieodpłatne mogą być tylko praktyki. Niemniej, staż dla wielu osób oznacza znikome wynagrodzenie albo jego brak – nawet jeśli jest to niezgodne z prawem, czego niektórzy pracodawcy nie są świadomi. To, że znalezienie stażu bez godziwego wynagrodzenia jest łatwiejsze niż wyszukanie dobrze płatnego stażu nie budzi jednak wątpliwości. Pytanie czy warto iść na bezpłatny staż?
Bezpłatny staż – bezcenne doświadczenia
Warto pamiętać, że staż – płatny lub nie – zawsze oznacza nowe doświadczenia. Coraz więcej firm stara się zagwarantować stażystom ciekawe zlecenia. Nie musi się kończyć na parzeniu kawy. Poza tym możesz zobaczyć, jak wygląda praca w firmie, czy trzymanie dyscypliny godzin Ci odpowiada, jak wygląda realizacja zadań i zarządzanie. To znakomity sposób na rozpoczęcie wdrażania na rynek. Gdy pójdziesz już do pracy zarobkowej, będziesz czuć się pewniej.
Na stażu sprawdzisz potencjalną pracę
Czy warto iść na bezpłatny staż? To dobra okazja nie tylko, by sprawdzić się w miejscu pracy, ale również by zobaczyć, czy dane stanowisko Tobie odpowiada. Być możesz marzysz o byciu korektorem czy testerem – staż zweryfikuje Twoje plany. Zdarza się, że praca wydaje się ciekawa, dopóki nie wykonuje się jej własnoręcznie. Może Twoje upatrzone stanowisko też nie przypadnie Ci do gustu? Staż odpowie na to pytanie.
Tę rolę może odegrać z powodzeniem również staż nieodpłatny. Oczywiście pieniądze są ważne, ale tak naprawdę szybko okazują się być słabym motywatorem. Jeżeli dany typ pracy jest dla Ciebie męczący i nie sprawia Ci przyjemności, to sytuacja nie zmieni się, gdy zaczniesz za to zajęcie dostawać pieniądze. Prawdopodobnie i tak będziesz chciał zrezygnować za kilka miesięcy. Krótki staż to idealny pretekst, by przetestować upatrzony zawód.
Szybciej znajdziesz pracę
Odpowiedź na pytanie o to, czy warto iść na bezpłatny staż bezpośrednio wiąże się z kwestią poszukiwania właściwej pracy.
Chcesz szybko odnaleźć się na rynku i masz nadzieję na rychłe zatrudnienie? W takim razie nawet krótki staż będzie cenną pozycją w CV. Nowy pracodawca będzie wiedział, że już „wiesz o co chodzi” i że wdrożenie w nowej firmie będzie łatwiejsze.
Możliwość szybszego znalezienia pracy to bardzo duży plus. Niektóre osoby od razu po studiach „obrażają się” na bezpłatne staże i szukają wyłącznie stażu dobrze płatnego albo zatrudnienia. Tymczasem na takie poszukiwania można stracić nawet kilka miesięcy. To oznacza, że w tym czasie można bez problemu zrobić nawet trzymiesięczny staż, po którym szanse na znalezienie pracy znacznie wzrosną.
Staż z możliwością zatrudnienia?
Niskopłatny lub bezpłatny staż ma wiele sensu również wtedy, gdy istnieje możliwość zatrudnienia w danej firmie. Wówczas na stażu poznajesz od razu przyszłe stanowisko pracy. Dowiesz się, czy warto tu pracować, a jeśli tak, to od razu możesz wykorzystać szansę na wykazanie się.
Poza tym, nawet jeżeli nie znajdziesz zatrudnienia, to uda Ci się nawiązać zawodowe kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości.