Czy można samodzielnie naprawić instalację gazową?

Choć kuchenki elektryczne, ceramiczne i indukcyjne, zyskują coraz większą popularność, to jednak nadal w wielu polskich domach króluje gotowanie na kuchenkach gazowych. Jest to przede wszystkim sposób tańszy – ceny gazu są sporo niższe niż ceny energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że z gazem nie ma żartów, a samodzielne, nieudolne majsterkowanie przy instalacji gazowej może być bardzo niebezpieczne.

Zapewne wielu z nas zna kogoś, określanego mianem „złotej rączki” – wujka czy kolegę, który zna się na wszystkich naprawach i instalacjach domowych i zawsze chętnie pomoże, kiedy mamy jakiś problem w tej kwestii. O ile w wielu przypadkach taka pomoc jest niezwykle cenna, o tyle w przypadku instalacji gazowej powinniśmy raczej wstrzymać się przed takimi działaniami. Pamiętajmy, że gaz może być niebezpieczny – i to podwójnie. Po pierwsze, może wyrządzić krzywdę osobie, która nieumiejętnie zajmuje się instalacją – czyli właśnie owemu wujkowi czy koledze. Po drugie zaś, nieprawidłowo podłączona instalacja może zawieść nas później, w najmniej oczekiwanej chwili. W takim przypadku może być niebezpieczna dla nas i dla naszych bliskich. Nie warto więc ryzykować zdrowia dla oszczędności niewielkiej kwoty, jaką zapłacilibyśmy za profesjonalne usługi gazownicze.

Warto pamiętać, że do podłączenia lub naprawy instalacji gazowej powinniśmy zatrudnić osobę, posiadającą odpowiednie kwalifikacje. I tak, jeśli zaczniemy szukać – nawet w dużym mieście – okaże się, że jest niejeden gazownik w Warszawie – ale nie każdy z nich posiada odpowiednie uprawnienia. Usługi gazowe w Warszawie świadczone są przez wiele osób, warto jednak zatrudnić gazownika sprawdzonego i naprawdę profesjonalnego. Podobnie jest zresztą w innych miastach. Zatrudniając specjalistę, zapytajmy go o doświadczenie i posiadane uprawnienia. W ten sposób będziemy mogli być pewni, że nasza instalacja podłączona jest prawidłowo i bezpiecznie, a my możemy spać spokojnie, nie martwiąc się o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here