ISO to nazwa Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, która zrzesza organizacje normalizacyjne, działające w poszczególnych państwach członkowskich.

Instytucja ta działa już od ponad 70 lat i obecnie liczy ponad 160 członków z całego świata. Jednym z członków, założycieli był też Polski Komitet Normalizacyjny. Warto wiedzieć, że ISO jest oficjalną nazwą, a nie tylko „skrótowcem”. Pochodzi od greckiego słowa „isos”, które po polsku znaczy „równy”.

Jak działa Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna?

Prace całej organizacji koordynuje Sekretariat Generalny, który mieści się w Genewie. Decyzje w najważniejszych sprawach podejmowane są raz w roku podczas Zgromadzeń Ogólnych. Częściej, bo trzy razy w roku spotykają się członkowie Rady ISO. Poza tymi organami w ISO działa też kilkaset komitetów technicznych oraz grup roboczych, które zajmują się kwestiami technicznymi. Wszystkie  państwa członkowskie mają prawo do jednego głosu w Komitecie Głównym. Działania ISO to przede wszystkim tworzenie norm dla bardzo różnych obszarów oraz przygotowywanie projektów zmian dla już istniejących.

Najbardziej znane normy ISO

Normy ISO są zawsze dobrowolne i organizacja nie może narzucić obowiązku wdrożenia jakiejkolwiek z nich. Najpopularniejszy ze standardów ISO to System Zarządzania Jakością wg ISO 9001. Do tej pory na całym świecie wdrożyło go już ponad milion różnych organizacji. Inne normy, które cieszą się dużym zainteresowaniem to ISO 14001 – System Zarządzania Środowiskowego, ISO 27001 – System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, ISO 18000- System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, czy ISO 22000 – pokrywający się z zasadami HACCP. Niektóre z norm są przeznaczone do powszechnego stosowania we wszystkich rodzajach organizacji. Wiele z norm dotyczy ściśle wyznaczonych branż np. ISO TS, która dotyczy branży motoryzacyjnej.

Z czego utrzymuje się ISO?

Praca organizacji jest finansowana ze składek członkowskich oraz przychodów uzyskanych dzięki sprzedaży norm oraz różnych materiałów dotyczących standardów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here