Ceny transferowe - na granicy prawa

Co mamy zrobić jako firma, kiedy kupujemy coś od innej firmy, która jest w jakiś sposób z nami powiązana? Otóż wówczas wchodzą w grę jedynie ceny transferowe. U niektórych budzą one zachwyt, u innych zaś grymas na twarzy – ceny transferowe mają dwa różne swoje oblicza.

Ceny transferowe – czym są?

Przede wszystkim warto w ogóle wyjaśnić, czym w zasadzie są ceny transferowe. Otóż nazywane są one inaczej cenami transakcyjnymi. Generalnie są to ceny używane w transakcjach pomiędzy dwoma powiązanymi firmami. W jaki zaś sposób mamy określać, czy dana firma jest z nami powiązana czy nie do końca? Otóż definicja wcale nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać. Zasadniczo jednak za powiązane można uznać firmy będące swoimi filiami, posiadające wspólne osoby w zarządzie itp.

Ceny transferowe – ogólne zasady

Czy jednak zarabianie na cenach transferowych jest legalne? Generalnie tak, niemniej jednak istnieją trzy ogóle zasady wyznaczania cen transferowych. Ponadto wyznaczanie takich cen nie zwalnia nas od obowiązku płacenia podatków, co wiele firm stara się jednak ominąć. W zasadzie jeśli roczne dochody przekraczają 2 miliony euro albo pojedyncza transakcja jest większa niż 50 tysięcy euro to istnieje konieczność prowadzenia dokumentacji podatkowej. Jeśli zaś kwoty są niższe, dokumentacja nie musi być tak bardzo restrykcyjna.

Ceny transferowe a Urząd Skarbowy

Jak to jednak wygląda od strony Urzędu Skarbowego? Generalnie rzecz ujmując trzeba mieć na uwadze, że Urząd pilnie sprawdza wszelkie transakcje pomiędzy firmami mogącymi uchodzić za powiązane ze sobą bez względu nawet na kwoty poszczególnych transakcji. Jeśli zaś firmy za dużo zarabiają na tych cenach transferowych albo jeśli pojawiają się problemy ze zbyt wysoką czy zbyt niską marżą, sprawa jest także dokładnie badana. Warto również mieć na uwadze, ze w przypadku otrzymania wezwania do przedstawiania deklaracji podatkowych od cen transferowych, mamy zaledwie 7 dni na przedstawienie wszystkich wymaganych dokumentów. Jeśli zaś tego nie zrobimy, to niestety czekają nas bardzo przykre i wysokie sankcje, nawet jeśli wszelkie nasze transakcje przebiegały zgodnie z prawem. Warto zatem swoje sprawy finansowe szczególnie z zaprzyjaźnionymi firmami zlecać sprawdzonym księgowym i prawnikom.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here