Jak zostać myśliwym

Marzysz o dołączeniu do braci łowieckiej? Legalne polowania muszą zostać podparte odpowiednimi uprawnieniami i pozwoleniem na broń. Egzaminy nie są łatwe i trzeba się do nich solidnie przyłożyć.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy –  Jak wygląda rekrutacja do Polskiego Związku Łowieckiego? Jak wyglądają testy łowieckie? Jak zostać myśliwym? Zapraszamy do lektury.

Jak zostać myśliwym? Podstawowe wymogi

Polski Związek Łowiecki zrzesza wszystkich myśliwych w całej Polsce. Obecnie jest ich około 135 tysięcy. Wszyscy są członkami lokalnych kół łowieckich, które są częścią PZŁ. Podstawowe wymogi jakie stawia się przed przyszłymi myśliwymi to:

  • Ukończony 18-sty rok życia;
  • Polskie obywatelstwo i możliwość korzystania ze wszystkich praw obywatelskich;
  • Kandydat nie może być karany za przestępstwa wymienione w prawie łowieckim;
  • Kandydat musi odbyć roczny staż w lokalnym kole łowieckim

Po odbyciu szkolenia-stażu możesz przystąpić do egzaminu łowieckiego. Organizowany jest on przez jednostkę zrzeszająca koła łowieckie, czyli PZŁ. Zaliczenie egzaminu jest podstawą do uzyskania uprawnień łowieckich, co czyni pełnoprawnym członkiem Polskiego Związku Łowieckiego.

Jak wygląda egzamin na myśliwego?

Egzaminy składają się z trzech etapów. Każdy z nich musi zostać zaliczony, aby móc uzyskać uprawnienia myśliwego. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów trzeba jeszcze uzyskać pozwolenie na broń. O tym w dalszej części artykułu.

  1. Test wiedzy

Arkusz składa się ze 100 pytań zamkniętych „ABCD”. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

Jakich pytań możecie spodziewać się na egzaminie?

  • 30 pytań z zakresu bezpieczeństwa podczas polowania
  • 70 pytań z wiedzy ogólnej dotyczącej łowiectwa

„Przed egzaminem warto zajrzeć do opracowanych arkuszy wraz z odpowiedziami. Dzięki temu uzyskacie pełen obraz, tego jak wygląda egzamin w rzeczywistości” – zaznaczają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

  1. Egzamin ustny

Komisja egzaminacyjna może zadać dowolne pytania, które związane są z szeroko pojętym łowiectwem. Po rocznym stażu w kole łowieckim i kilkunastu godzinach nauki, nie będziesz miał żadnego problemu z zaliczeniem egzaminu ustnego.

  1. Egzamin strzelecki

Kim byłby myśliwy, który nie umie strzelać? Przez rok na stażu, nauczysz się nie tylko kultury łowieckiej, ale też strzelania do celu.

Jak wygląda egzamin strzelecki?

  • Strzelanie do rzutek – 10 prób. Cztery celne strzały dają zaliczenie.
  • Ruchoma makieta zająca – 10 prób. Cztery celne strzały dają zaliczenie.
  • Strzały do tarczy – 5 prób. Trzy celne strzały dają zaliczenie.

Negatywny wynik na dowolnym etapie zmusza nas do powtórzenia egzaminu w innym terminie.

Jak uzyskać pozwolenie na broń? To nie problemem dla myśliwego

Pozytywnie zaliczone egzamin na myśliwego uprawnia nas, do uzyskania pozwolenia na jedną sztukę broni myśliwskiej. Takie podanie należy złożyć w Wydziale Postępowań Administracyjnych, który znajduje się zazwyczaj w wojewódzkich komisariatach Policji.

Jakie dokumenty są potrzebne?

  • Certyfikat który poświadcza, że zdaliście test na myśliwego;
  • Dokumenty poświadczające stan zdrowia psychicznego;
  • Kserokopia dowodu osobistego (oryginał do wglądu)
  • Dwa zdjęcia 3cmx4cm

Oprócz tego musimy mieć ze sobą dwa inne dokumenty – dowody opłaty za decyzję administracyjną pozwalającą na wydanie broni palnej i zaświadczenie uprawniające nas do zakupu jednej sztuki broni palnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here