Pierwsza umowa o pracę – co należy wiedzieć?

0
umowa o pracę - co powinna zawierać?

Umowa o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony to najbardziej pożądana forma umowy przez pracownika. Taka forma współpracy z przedsiębiorstwem daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dodatkowo zabezpiecza pracownika pod względem prawnym. Czego nie mogą oczekiwać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Pierwsza praca – umowa o pracę, czym się wyróżnia?

Podstawą przy podpisywaniu umów, bez względu na to jaki to rodzaj umowy jest przeczytanie treści w niej zawartej. Naszym obowiązkiem jest sprawdzenie jej wszystkich elementów.

W umowie o pracę powinny być zawarte takie informacje jak: dane pracodawcy i pracownika, wykonywane stanowisko, rodzaj umowy, miejsce oraz data rozpoczęcia pracy, wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy.

Umowa o pracę zawsze jest na piśmie, a pracodawca i pracownik otrzymują po jednym, takim samym egzemplarzu dla siebie.

Przeczytaj też: http://www.flashbook.pl/offboarding-na-czym-polega/

Na jaki okres czasu jest zawierana pierwsza umowa o pracę?

Pierwsza umowa o pracę nie musi być zawarta na okres próbny. Jest to w głównej mierze uzależnione od pracodawcy. Okres próbny daje możliwość zweryfikowania pracownika, czy nadaję się do wykonywania konkretnych obowiązków służbowych.

Musimy tylko wiedzieć, że jeżeli pracodawca zdecyduje się z nami najpierw podpisać umowę o pracę na okres próbny, po jej zakończeniu podpiszemy umowę o pracę na czas określony, to następna umowa o pracę z automatu zamienia się w umowę bezterminową.

Pierwsza umowa o pracę, a urlop

Umowa o pracę jest najkorzystniejszą dla pracownika możliwością, ponieważ daje dostęp do przywilejów i uprawnień, jakim jest chociażby urlop wypoczynkowy.

Po każdym przepracowanym miesiącu pracownik nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 całości urlopu, który przysługuje mu po przepracowaniu roku.

Długość urlopu, który przysługuje pracownikowi w każdym roku kalendarzowym jest uzależniona od stażu pracy. Jeżeli mamy przepracowane 10 latach, wtedy przysługuje nam 26 dni urlopu. Warto wiedzieć, że do stażu pracy wliczają się również lata nauki w szkole.

Źródło: https://netwtorek.pl/

Agroturystyka – pomysł na biznes na wsi

0
Agroturystyka – pomysł na biznes na wsi

Gospodarstwa agroturystyczne są miejscem, w którym można odpocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Najczęściej z uroków agroturystyki korzystają osoby mieszkające na co dzień w mieście. Jeżeli posiadasz wolne pokoje, spory dom i kawałek ziemi wokół, agroturystyka to idealny pomysł na biznes na wsi. Sprawdź, co zrobić by ludzie chętnie Cię odwiedzali.

Co przyciąga klientów?

Lokalizacja

Ważna kwestią jest przede wszystkim lokalizacja gospodarstwa agroturystycznego. Jeżeli w pobliżu istnieje już obiekt tego typu, możesz mieć problemy z wybiciem się na rynku. Nie trać jednak nadziei. Jeżeli okolica zapewnia piękne widoki, ścieżki spacerowe, a niedaleko znajdują się inne atrakcje, takie jak np. basen czy zoo ludzie chętnie będą wpadać zarówno do sąsiada jak i do Ciebie. Zwłaszcza jeżeli ceny wynajmu pokoju u Ciebie będą nieco niższe.

Czystość to podstawa

Zadbaj o czystość swojego obiektu. Choć wydaje się to oczywistą sprawą, niestety wśród gospodarstw agroturystycznych można znaleźć obiekty zaniedbane i niezbyt czyste. Koniecznie zadbaj o świeżą pościel, nie tylko dla nowych gości, ale również dla tych, którzy planują spędzić u Ciebie kilkanaście dni. Ręczniki także powinny być przygotowane w nadmiarze – najlepiej zapas czystych ręczników umieścić w łazienkowej szafie, by goście mogli w każdej chwili wymienić je na świeże.

Jeżeli do każdego pokoju przynależy łazienka, musisz zadbać o porządek i higienę również tutaj. Zazwyczaj lokatorzy sami sprzątają po sobie na bieżąco. Niektórzy nie życzą sobie, by w czasie ich pobytu ktoś wchodził do ich pokoju czy łazienki. Jednak po wymeldowaniu się klienta koniecznie musisz wyczyścić i zdezynfekować to pomieszczenie. Jeśli w Twoim gospodarstwie wynajmujesz tylko 3-4 pokoje, a łazienka jest wspólna dla wszystkich gości, konieczne jest jej sprzątanie nawet kilka razy dziennie!

Dodatkowe atrakcje

Warto zapewnić gościom rozrywkę https://finanse.net.pl/pomysl-na-biznes-na-wsi/, np. w postaci pomieszczenia ze stołem pingpongowym lub bilardowym. Zainwestuj w rowery, kijki do nordic-walking’u czy hulajnogi dla dzieci. Dla najmłodszych gości zorganizuj odpowiednie miejsce do zabawy – plac zabaw i piaskownica to podstawa. Jeśli masz możliwość zainwestuj w małpi gaj. W czasie deszczu dzieci będą mogły bawić się pod dachem. Rodzice to docenią i na pewno nie raz wrócą do Ciebie, by odpocząć.

Samochody na pedały dla dzieci – czy to dobry wybór?

0
jaki samochód na pedały wybrać dla dziecka?

Od najmłodszych lat dzieci uwielbiają bawić się w kierowców. Samochody na pedały pozwalają zrealizować to marzenie. Jest to bardzo łatwy sposób, bezpieczny i niezbyt kosztowny. Podczas zabawy takim samochodem, maluch dostaje solidną porcję motywacji, aby spędzać czas na świeżym powietrzu.

Po co dziecku samochód na pedały?

Samochody na pedały to zabawki, które są dedykowane dzieciom powyżej 2 roku życia. W tym wieku dzieci dopiero zaczynają odkrywać przestrzeń, która znajduje się wokół nich. Jak każdy wie maluchy dość szybko się nudzą, nie są w stanie długo chodzić, dlatego warto zainwestować w samochód na pedały, który ułatwi dziecku przemieszczanie się. Modele takich samochodów, które dostępne są w sklepach z zabawkami zazwyczaj swoim wyglądem nawiązuje do samochodów osobowych.

Mechanizm samochodu na pedały, nie jest zbyt skomplikowany. Aby takie auto wprowadzić w ruch, należy odpychać się od nóżkami od podłogi. Takim pojazdem maluch jest w stanie szybko się przemieszczać, bez większego wysiłku. Samochód na pedały świetnie sprawdza się zarówno w domu, jak i na zewnątrz jak wybieramy się na spacer z dzieckiem.

Samochody na pedały dla dzieci

Jaki pojazd na pedały kupić dziecku?

Wybór samochodów na pedały jest dość spory, w sklepach dostępne są zarówno rowerki trójkołowe, koparki, traktory oraz samochody na pedały. Ceny takich zabawek zaczynają się już od 100 zł. Kupując pojazd na pedały, należy zwrócić uwagę na jego konstrukcję oraz materiał, z którego jest wykonany.

Samochód na pedały musi być bezpieczny dla dziecka, dlatego szukajmy auta o solidnej, stabilnej konstrukcji. Wykonanej z trwałego materiału. Wybierajmy zabawki wyłącznie z astestami i certyfikatami.

Samochody na pedały stanowią świetną alternatywę dla jeździków i pchaczy dla maluchów. Dziecko zdecydowanie chętnie będzie przemierzać z pomocą takiej zabawki. Spacery staną się dla niego przyjemnością. Taki rodzaj pojazdu dedykowany jest głównie najmłodszym dzieciom, ze względu na to, że zapewniają im lepszą stabilność i są bezpieczniejsze.

Przeczytaj też: http://www.flashbook.pl/zjezdzalnie-ogrodowe-dla-dzieci-jakie-sa-rodzaje/

Dlaczego praca w sprzedaży może być dobrym rozwiązaniem

0
Dlaczego praca w sprzedaży może być dobrym rozwiązaniem

Każdy z nas ma inną sytuację życiową i inaczej podchodzimy do pracy zawodowej, jednak na ogół jest tak, że podchodzimy do niej z dużym zaangażowaniem i wypełnia ona znaczną część naszego życia. Niektóre ambitne osoby dość często poświęcają się w pracy ponad miarę. Być może chcą szybko awansować lub zależy im na tym, aby ich kariera rosła w zawrotnym tempie. Czasami jednak jest to niemożliwe i trzeba pamiętać o tym, że niektóre rzeczy są ważniejsze od pracy – na przykład sukces w życiu domowym i prywatnym jest bardzo ważny.

Niektóre kobiety decydują, że zrezygnują z wykonywania pracy na pewien czas. Chcą poświęcić najważniejsze chwile swojego życia dzieciom. Są to bardzo osobiste decyzje, których konsekwencje są widoczne zazwyczaj po wielu latach. Niektórzy zastanawiają się, jaką pracę wybrać. Być może są młodzi i ambitni i przed nimi wiele możliwości. Ciekawą propozycją jest praca w sprzedaży. Warto się jednak zastanowić nad tym, jak duży wysiłek będziemy musieli ponosić. Jeżeli w wymaganiach jest napisane, że musimy być nastawieni na cele i wyniki to być może również od nich będzie zależało nasze wynagrodzenie lub prowizja od sprzedaży. Warto zastanowić się czy jesteśmy w stanie pracować pod wpływem stresu, który często towarzyszy ludziom na stanowiskach handlowych. Niektóre osoby bardzo lubią kontakt z ludźmi i dlatego dobrze odnajdują się w pracy jako konsultant ds. sprzedaży. Dzięki temu mają dobre relacje z innymi, potrafią wpływać na wybory ludzi. Jeśli do tego mają bardzo rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz chętnie angażują się w różne wyzwania, podejmują inicjatywę oraz próbują znajdować nowe rozwiązania dla tego, co nie działa zbyt dobrze, z pewnością cieszą się uznaniem swoich szefów.

Część osób jednak wolałoby założyć własną działalność gospodarczą. Jeśli jednak nigdy nie prowadzili firmy to mogą mieć pewne obawy. Zwłaszcza na początku trzeba wypełnić wiele formalności, jednak konieczność opłacania składek, podatków oraz pilnowanie wielu terminu, może wiązać się ze stresem i sprawiać, że młody przedsiębiorca zniechęci się do tego, aby prowadzić własną działalność. Wiele zależy od tego, jaki jest poziom naszej determinacji. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie, że mogłyby robić coś innego niż to, co sobie wyznaczyli w swoich celach. Część osób bardzo chce mieć kontakt z innymi. Niektórym osobom na tym nie zależy, cenią sobie własną autonomię i dokonują samodzielnych decyzji. W wielu firmach bardzo potrzebne są osoby, które potrafią działać samodzielnie i niezależnie od tego, czy zostaną skontrolowani czy nie, będą pracowali tak samo wydajnie. Niektórym osobom przychodzi to z dużym trudem i dopiero wtedy kiedy będą skontrolowani, pracują dobrze. Warto zastanowić się, jakich pracowników zatrudnić, jeżeli prowadzimy rekrutację. Najczęściej można wyczuć, jakie ktoś będzie miał podejście do pracy. Po kilku pierwszych zdaniach i zadaniu podstawowych pytań, czasami wyczuwamy to, czy ludzie są szczerzy czy raczej daleko im do mówienia prawdy i uczciwości. Zazwyczaj profesjonalizm jest mile widziany.

Na czym polega obsługa prawna w przedsiębiorstwie?

0
Na czym polega obsługa prawna w przedsiębiorstwie?

Współpraca z kancelarią prawniczą to dobry sposób na prowadzenie działalności zgodnie z prawem, bez obaw o ewentualne kary finansowe. Wielu przedsiębiorców myśli jednak, że nie jest to tania i opłacalna inwestycja. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Dlaczego obsługa prawna nie jest w Polsce tak popularna?

Rynek jest taki sam dla każdej firmy. Zasady rządzące biznesem dotyczą każdego przedsiębiorstwa, dlatego warto poznać je zanim nasza konkurencja postanowi wykorzystać naszą nieznajomość tych reguł. Wiadomo nie od dziś, że wielkie koncerny mają przewagę nad startującymi małymi firmami. Cieszą się nie tylko uznaniem i poważaniem w środowisko, ale i mają większe środki na różne działalności, w tym na obsługę prawną. Chociażby dlatego właśnie każda, nawet najmniejsza firma, powinna zdecydować się na taki ruch. Nie powinniśmy bowiem obawiać się, że taka współpraca będzie dużym obciążeniem dla budżetu firmy. Weźmy pod uwagę chociażby to, jakie kary możemy ponieść, gdy okaże się, że mamy uchybienia w dokumentacji. Dotyczy to także podpisanych umów, które zawierają punkty obciążające nas ogromnymi kosztami w przypadku ich zerwania. Takie zaniedbanie może postawić nasze przedsiębiorstwo nad przepaścią. Po co więc narażać się niepotrzebnie na tego rodzaju niebezpieczeństwa? Wsparcie profesjonalistów przy rozkręcaniu interesu jest nieocenione. Szczególnie, że współpracę z kancelarią prawną można traktować jak każdą inną relację biznesową. Partnerskie podejście obu stron przyniesie wymierne korzyści i pozwoli skupić się wyłącznie na dalszym rozwoju firmy.

Obsługa prawna – jakie korzyści płyną ze współpracy?

Jeśli znajdziemy kancelarię, która oferuje wsparcie biznesowe i ma doświadczenie w branży, to szybko odczujemy korzyści płynące z takiego rozwiązania. Przede wszystkim prawnicy sprawdzą, jak działa nasza firma. Przygotują audyt, który wykaże słabe strony naszego przedsiębiorstwa. Obsługa prawna to także wszelkie działania, które mają na celu poprawę funkcjonowania firmy. I nie chodzi tu tylko o prowadzenie i przechowywanie dokumentacji, czy ochronę danych osobowych. W ramach obsługi prawnej możemy liczyć także na pomoc w konstruowaniu umów. Dzięki temu unikniemy podpisywania kontraktów, które mogą zagrozić naszej firmie. Pod czujnym okiem prawnika nasza firma ma szansę rozwijać się we właściwym kierunku. Obsługa prawna jest oferowana przez wiele kancelarii. Jedną z nich znajdziesz tutaj http://www.kancelaria-ciesielski.pl. Przy wyborze kierujmy się chociażby doświadczeniem, czy rodzajem oferty. Nie bez znaczenia będzie też forma rozliczenia. Możemy zdecydować się na stawkę godzinową lub ryczałt za usługę prawną. Obsługa prawna firmy jest więc bardzo dobry rozwiązaniem. Dzięki dostosowaniu firmy do obowiązującego prawa możemy być spokojni i skupić się na innych kwestiach.

Zlecenia we Francji – pozyskanie odbiorców i dystrybutorów

0
Zlecenia we Francji - pozyskanie odbiorców i dystrybutorów

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że poszukiwanie odbiorców, jak i dystrybutorów w obcym państwie, na przykład we Francji, jest dość trudnym zadaniem. Co więcej, nieznajomość lub niewystarczająca wiedza z zakresu prawa i języka francuskiego mogą mieć poważne i niestety niezbyt miłe konsekwencje. Czy istnieje dobre rozwiązanie takiej kwestii? Tak. Poniżej wszystko wyjaśniamy, zachęcamy do lektury.

Dlaczego projekty domów tanich w budowie są tak popularne?

0
Dlaczego projekty domów tanich w budowie są tak popularne?

Kolekcja domów jednorodzinnych jest zróżnicowana. Dla wielu kupujących zasadniczym kryterium jest cena. Dlatego specjalnie dla nich powstały projekty małych i tanich domów. Ich budowa kosztuje w przybliżeniu tyle, co zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Budując własny dom, mamy wpływ na jego wygląd, funkcjonalność i standard.

Dlaczego warto wybrać gotowe projekty małych domów?

Gotowe projekty małych domów są powszechnie dostępne. Znajdziemy je na portalach internetowych, stronach biur projektowych i gazetach specjalistycznych. Nie musimy umawiać się na spotkanie z architektem, aby wybrać odpowiedni projekt. Wystarczy, że spokojnie usiądziemy w domu, przeglądniemy dostępne projekty i przeanalizujemy swoje potrzeby. Oferta jest zróżnicowana. Dzięki temu wybierzemy funkcjonalny i tani dom. Zwykle wybierając gotowy projekt, możesz oglądnąć atrakcyjną wizualizację nieruchomości. Zobaczysz, jak będzie wyglądać dom zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Nie musisz analizować rysunku technicznego i na siłę sobie wszystkiego wyobrażać. Profesjonalny projektant zrobi to już za nas. Warto też wspomnieć, że gotowe projekty jest tańszy. Dlatego, jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, koniecznie zwróć na nie uwagę. W ich skład wchodzi pełna dokumentacja techniczna. Obejmuje projekt architektoniczny, konstrukcyjny, wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnej i gazowej, instalacji centralnego ogrzewania, wewnętrznych instalacji elektrycznych i odgromowej.

Jakie są zalety projekty domów z kosztorysem?

Jeśli wybierzesz projekt domu z kosztorysem, łatwiej będziesz mógł śledzić poszczególne etapy prac budowlany i koszty. Profesjonalny kosztorys zawiera listę prac, ilość i koszty materiałów budowlanych i remontowych. Znajdziesz też informację o wydatkach, związanych z robocizną. Dowiesz się również, ile czasu może zająć budowa. Dzięki niemu możesz łatwiej oszacować wydatki i rozporządzać budżetem. Jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny, kosztorys jest niezbędny. Stanowi też podstawę do negocjacji z ekipą budowlaną. Ułatwia również wybór odpowiedniej oferty. Tutaj znajdziesz takie rozwiązania https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Może nas ochronić przed nieuczciwą firmą, która celowo zaniża koszty. Profesjonalny kosztorys obejmuje nawet niewielkie prace budowlane, planowany koszt i czas wykonania. W ten sposób możesz skuteczniej weryfikować działania fachowców. Możesz na bieżąco kontrolować, czy budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie pamiętaj, aby wziąć 5-10% margines błędu. Wtedy nic nas nie zaskoczy.

Jak wyglądają plany tanich i nowoczesnych domów?

Tanie i nowoczesne domy wyróżniają się nieskomplikowaną bryłą, pozbawioną zbędnych udziwnień. Architekci decydują się na dwuspadowy dach, który jest prosty w budowie i nie potrzebuje dużej obróbki. Dlatego koszty materiałów i robocizny nie są wygórowane. Zazwyczaj elewacja jest jasna. Jeśli chcemy, by wyróżniała się z tłumu, możesz wybrać kamienne lub drewniane elementy. W tanich i nowoczesnych domach występuje wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Wnętrza są przestronne, minimalistyczne i odpowiednio doświetlone. Jeśli chcesz obniżyć koszty, możesz zrezygnować z piwnicy, a zamiast garażu postawić wiatę.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na projekty domów parterowych?

Projekty domów parterowych mają kilka niekwestionowanych zalet. Przede wszystkim wiążą się z niższym kosztem budowy i użytkowania. Nie musisz tyle wydawać na stropy, ponieważ wystarczą lekkie, drewniane. W parterowym domu nie ma schodów, dlatego można oszczędzić sporo pieniędzy i przestrzeni. Parterowe domy wspaniale pasują do każdego otoczenia. Są płynnie połączone z ogrodem, sadem, podwórkiem. Dlatego możesz spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Takie domy wyróżniają się otwartą przestrzenią. Profesjonalny architekt może wyeliminować bariery architektoniczne i zadbać o wysoki komfort życia mieszkańców. Sprawdź tutaj kilka propozycji https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Parterowy dom jest idealny dla rodzin z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych. Ważną zaletą jest dobra izolacja akustyczna. Pomieszczenia są oddalone od siebie w poziomie, a nie w pionie. Dzięki temu nie słyszymy hałasu dobiegającego z drugiego pokoju.

Jak zostać myśliwym? Egzaminy – krok po kroku

0
Jak zostać myśliwym

Marzysz o dołączeniu do braci łowieckiej? Legalne polowania muszą zostać podparte odpowiednimi uprawnieniami i pozwoleniem na broń. Egzaminy nie są łatwe i trzeba się do nich solidnie przyłożyć.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy –  Jak wygląda rekrutacja do Polskiego Związku Łowieckiego? Jak wyglądają testy łowieckie? Jak zostać myśliwym? Zapraszamy do lektury.

Jak zostać myśliwym? Podstawowe wymogi

Polski Związek Łowiecki zrzesza wszystkich myśliwych w całej Polsce. Obecnie jest ich około 135 tysięcy. Wszyscy są członkami lokalnych kół łowieckich, które są częścią PZŁ. Podstawowe wymogi jakie stawia się przed przyszłymi myśliwymi to:

 • Ukończony 18-sty rok życia;
 • Polskie obywatelstwo i możliwość korzystania ze wszystkich praw obywatelskich;
 • Kandydat nie może być karany za przestępstwa wymienione w prawie łowieckim;
 • Kandydat musi odbyć roczny staż w lokalnym kole łowieckim

Po odbyciu szkolenia-stażu możesz przystąpić do egzaminu łowieckiego. Organizowany jest on przez jednostkę zrzeszająca koła łowieckie, czyli PZŁ. Zaliczenie egzaminu jest podstawą do uzyskania uprawnień łowieckich, co czyni pełnoprawnym członkiem Polskiego Związku Łowieckiego.

Jak wygląda egzamin na myśliwego?

Egzaminy składają się z trzech etapów. Każdy z nich musi zostać zaliczony, aby móc uzyskać uprawnienia myśliwego. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów trzeba jeszcze uzyskać pozwolenie na broń. O tym w dalszej części artykułu.

 1. Test wiedzy

Arkusz składa się ze 100 pytań zamkniętych „ABCD”. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

Jakich pytań możecie spodziewać się na egzaminie?

 • 30 pytań z zakresu bezpieczeństwa podczas polowania
 • 70 pytań z wiedzy ogólnej dotyczącej łowiectwa

„Przed egzaminem warto zajrzeć do opracowanych arkuszy wraz z odpowiedziami. Dzięki temu uzyskacie pełen obraz, tego jak wygląda egzamin w rzeczywistości” – zaznaczają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

 1. Egzamin ustny

Komisja egzaminacyjna może zadać dowolne pytania, które związane są z szeroko pojętym łowiectwem. Po rocznym stażu w kole łowieckim i kilkunastu godzinach nauki, nie będziesz miał żadnego problemu z zaliczeniem egzaminu ustnego.

 1. Egzamin strzelecki

Kim byłby myśliwy, który nie umie strzelać? Przez rok na stażu, nauczysz się nie tylko kultury łowieckiej, ale też strzelania do celu.

Jak wygląda egzamin strzelecki?

 • Strzelanie do rzutek – 10 prób. Cztery celne strzały dają zaliczenie.
 • Ruchoma makieta zająca – 10 prób. Cztery celne strzały dają zaliczenie.
 • Strzały do tarczy – 5 prób. Trzy celne strzały dają zaliczenie.

Negatywny wynik na dowolnym etapie zmusza nas do powtórzenia egzaminu w innym terminie.

Jak uzyskać pozwolenie na broń? To nie problemem dla myśliwego

Pozytywnie zaliczone egzamin na myśliwego uprawnia nas, do uzyskania pozwolenia na jedną sztukę broni myśliwskiej. Takie podanie należy złożyć w Wydziale Postępowań Administracyjnych, który znajduje się zazwyczaj w wojewódzkich komisariatach Policji.

Jakie dokumenty są potrzebne?

 • Certyfikat który poświadcza, że zdaliście test na myśliwego;
 • Dokumenty poświadczające stan zdrowia psychicznego;
 • Kserokopia dowodu osobistego (oryginał do wglądu)
 • Dwa zdjęcia 3cmx4cm

Oprócz tego musimy mieć ze sobą dwa inne dokumenty – dowody opłaty za decyzję administracyjną pozwalającą na wydanie broni palnej i zaświadczenie uprawniające nas do zakupu jednej sztuki broni palnej.

Ściany oporowe – Jak zabezpieczyć skarpy?

0
Ściany oporowe - Jak zabezpieczyć skarpy?

Realizując inwestycje związane z zabezpieczeniem skarp, jedną z ważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć, będzie wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawet posiadając świetnie wykonany projekt budowlany nie mamy pewności, iż zrealizowana inwestycja będzie zgodna z zawartymi w dokumentacji technicznej rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Błędy i niedopatrzenia podczas wykonywania elementów konstrukcyjnych bezpośrednio na budowie, których nie wychwyci nawet doświadczony kierownik, mogą spowodować nieodwracalne skutki i narazić inwestorów na dodatkowe koszty związane z usuwaniem nieprawidłowości. Tym samym, musimy mieć pełne zaufanie zarówno do materiałów budowlanych, których używamy do realizacji naszej inwestycji, jak również do osób pracujących na budowie.

Jak zabezpieczyć skarpy ziemne?

Istnieje wiele możliwości zabezpieczania skarp ziemnych przed osuwaniem się. Wybór najwłaściwszego sposobu pozostaje oczywiście w gestii konstruktora, który przy współpracy z inwestorem wybiera rozwiązanie najlepsze zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wykonanie zbrojonego muru oporowego. Wadą takiego rozwiązania, poza wysokim kosztem realizacji, jest również długi czas budowy, związany m.in z przygotowaniem głębokich wykopów pod fundamenty, wykonaniem odpowiedniego szalowania i zbrojenia, a także czasem przeznaczonym na wiązanie betonu. Jednym z pośrednich rozwiązań, jest stworzenie zabezpieczeń skarpy przy pomocy płyt betonowych lub ażurowych.

Niestety jest to sposób dość nietrwały i nie nadający się przy skarpach posiadających duże nachylenie. Uniwersalnym rozwiązaniem, zyskującym w ostatnim czasie dużą popularność zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku są prefabrykowane ściany oporowe.

Gdzie sprawdzą się prefabrykowane ściany oporowe?

Zarówno duże firmy budowlane, jak i prywatni inwestorzy coraz częściej rezygnują z wykonywania tradycyjnych konstrukcji oporowych. W ich miejsce wybierają betonowe, prefabrykowane ściany oporowe typu „L” lub „T”.  Każdy typ ściany oporowej występuje w kilku rozmiarach, dlatego też w niezwykle łatwy sposób można dostosować je do istniejących na terenie budowy warunków gruntowych.

Betonowe mury oporowe świetnie sprawdzą się jako zabezpieczenie skarp przy drogach i ciągach pieszych, wjazdach do garaży podziemnych czy tuneli. Można również wykorzystać je przy tworzeniu boksów na składowiskach materiałów sypkich. Odgrodzą w sposób bezpieczny i szczelny zgromadzone wewnątrz boksu kruszywo czy materiał bitumiczny. Prywatni inwestorzy również docenią korzyści gotowych ścian oporowych m.in. przy tworzeniu aranżacji ogrodowych lub zabezpieczeniu terenu działki budowlanej o dużym nachyleniu.

Dlaczego warto zdecydować się na gotowe ściany oporowe?

Dostępność, jak również stosunkowo niska cena decyduje o tym, że coraz częściej inwestorzy podczas zabezpieczania terenu decydują się na wybór gotowych rozwiązań budowlanych. Prefabrykowane ściany budowlane są świetnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na czasie i precyzji wykonania.

Dzięki zastosowaniu tego typu elementów wiemy, że otrzymany i dostarczony na teren działki produkt, posiada odpowiednią jakość i wymaganą klasę wytrzymałościową. Mamy pewność, że każda ściana oporowa przeszła szczegółową kontrolę jakości i spełnia normy dopuszczające tego typu produkty do obrotu. Te zalety sprawiają, że gotowe mury oporowe stanowią dużą konkurencję dla tradycyjnych budowli oporowych, których kosztu i jakości wykonania nie można przewidzieć tak precyzyjnie, jak prefabrykowanych rozwiązań.

Źródło: http://mstal24.pl/

Zasilanie awaryjne biura – zabezpieczamy pracę na wypadek awarii!

0
Zasilanie awaryjne biura - zabezpieczamy pracę na wypadek awarii!

Awaria systemu zasilania może sprowadzić na nas niemałe problemy. Brak dostępu do źródła energii w biurze niesie za sobą poważne konsekwencje – nie tylko uniemożliwia dalszą pracę, ale może również zniweczyć efekty tego, co zostało już wykonane. W rezultacie pracownicy marnują czas, a nikt nie jest w stanie zająć się wykonywaniem swoich obowiązków. Usunięcie awarii zasilania musi potrwać – a nawet krótka przerwa w dostawie energii jest zjawiskiem niekorzystnym. Jeśli zaś przerwa ta spowodowana jest przyczynami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu – problem staje się znacznie poważniejszy.

To właśnie dlatego wiele biur posiada obecnie system zasilania awaryjnego, który w opisanych wyżej sytuacjach może stanowić źródło energii, co umożliwia utrzymanie ciągłości pracy i zażegnanie kryzysu. Dostęp do energii elektrycznej zapewniają urządzenia takie jak, na przykład, agregaty prądotwórcze Diesla.

Jak działa system zasilania awaryjnego w biurze?

Podstawą działania systemu zasilania awaryjnego są agregaty prądotwórcze diesla, lub też agregaty innego typu. Rolę agregatu może również pełnić akumulator. Urządzenia te włączone są w układ zasilania podstawowego, i w czasie, gdy zasilanie podstawowe działa tak, jak powinno – nie pełnią żadnej funkcji. System zasilania awaryjnego może być uruchamiany ręcznie, i takie rozwiązanie było często stosowane w tradycyjnych systemach. Te, które są najczęściej wykorzystywane dziś, mają dodatkowe udogodnienie – uruchamiają się automatycznie, wykrywając brak napięcia lub też jego spadek.

Po rozpoczęciu pracy, agregat prądotwórczy umożliwia utrzymanie ciągłości dostawy energii i gwarantuje możliwość stałej pracy, bez przerywania jej. Stabilna praca, bez nieplanowanych przerw, które wybijają osoby zatrudnione z rytmu wykonywania powierzonych im zadań – to cecha dobrego biura i efektywnej, przynoszącej zyski pracy.

Zasilanie awaryjne – jakie parametry są ważne?

Wybierając zasilacz, który zapewni zasilanie awaryjne, należy wziąć pod uwagę konkretne parametry – w przeciwnym wypadku, wybrane urządzenie nie będzie prawidłowo spełniało swojej funkcji. Szczególnie istotna jest moc zasilacza – nie jest dobrze, gdy jest ona zbyt duża, jednak również zbyt mała moc zasilacza jest niekorzystna, ponieważ spowoduje jego przeciążenie.

Kolejnym parametrem jest tak zwany „czas podtrzymania” – określa, jak długo zasilacz może działać, wykorzystując pełnię swoich możliwości. Warto zastanowić się, jak długo będziemy potrzebować awaryjnego zasilania – czy wystarczy, jeśli agregat prądotwórczy zapewni nam chwilę na zapisanie rozpoczętej pracy, czy jednak do jej sprawnego wykonywania potrzebujemy długiej i nieprzerwanej dostawy energii.

Poza dokładnym dopasowaniem zasilania do potrzeb konkretnego biura, ważny jest sterujący zasilaniem awaryjnym system. Można, co prawda, obyć się bez niego, jednak tego typu systemy mają wiele użytecznych funkcji. Można, na przykład, zadbać o szczególnie dokładną ochronę sprzętów i systemów kluczowych, odłączając od zasilania te, które w sytuacji awaryjnej nie są niezbędne. Ułatwia to również zarządzanie wszelkimi urządzeniami pracującymi w sieci, umożliwia monitorowanie ich stanu.

Agregaty prądotwórcze

Na rynku dostępne są bardzo różnorodne agregaty prądotwórcze. Do wyboru mamy te jedno- i trójfazowe, możemy także wybierać rodzaj silnika, obudowy, poziomem mocy. Niektóre nowoczesne agregaty z silnikiem diesla wyposażone są w szereg nowoczesnych rozwiązań, które znaczne usprawniają ich pracę. Wiele z nich ma funkcję automatycznego startu, niektóre zaś są wyposażone w licznik przepracowanych motogodzin. Możliwe jest również kupno agregatora ze zwiększonym zbiornikiem na paliwo – pozwoli to wydłużyć czas działania zasilania awaryjnego o kilka godzin.

Zasilanie awaryjne w biurze to z całą pewnością ważna i potrzebna inwestycja. Warto, przed zakupem, dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania wobec sprzętu – dzięki temu instalacja zostanie precyzyjnie dopasowana do potrzeb biura, w którym pracujemy.

ZOBACZ TEŻ